poniedziałek, 15 grudnia 2014

Christmas Time

Tym razem dawka informacji o Świętach Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii... 

W Wielkiej Brytanii - podobnie, jak w Polsce - cztery tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się Adwent (Advent). Czas oczekiwania, który symbolizuje wieniec (wreath) wykonany z ostrokrzewu (holly) i 4 świec (candles). To także okres, w którym  na witrynach sklepowych pojawiają się świąteczne dekoracje (Christmas decorations), lampki (lights) oraz drzewka bożonarodzeniowe a z głośników słychać już tylko kolędy (carols) i piosenki świąteczne.


źródło: www.eregalik.blox.pl


Kilka dni przed świątecznymi dniami to ostatni dzwonek na zakup świątecznej choinki (Christmas tree). Tak jak w Polsce, Brytyjczykom trudno sobie wyobrazić święta bez udekorowanej choinki. Jedną z najbardziej znanych choinek w Wielkiej Brytanii znajdziemy na Trafalgar Square. Jego historia jest równie piękna jak samo drzewko. Każdego roku drzewko jest ofiarowywane prze stolicę Norwegii - Oslo, w podziękowaniu za pomoc, jaką mieszkańcy Londynu zaoferowali norwegom podczas II wojny światowej. Pierwsze drzewko pojawiło się na Trafalgar Square w 1947 roku. Uroczyste włączenie lampek odbywa się w pierwszy czwartek grudnia i stanowi centralny punkt dla kolędników.


źródło: www.londynek.net


W każdym brytyjskim domu również pojawia się choinka a pod nią poczęstunek dla Mikołaja. W Wigilię Bożego Narodzenia (Christmas Eve) dzieci w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych zostawiają dla Mikołaja (Santa) mały poczęstunek. Mali Brytyjczycy zostawiają babeczkę z nadzieniem (mince pie) oraz kieliszek sherry, natomiast mali Amerykanie ciasteczko (cookie) i szklankę mleka (a glass of milk). Renifery (reindeers) również nie pozostają głodne i czeka na nich marchewka i miska wody. 


źródło: www.humenities.talktalk.net

W dniu Bożego Narodzenia czeka na dzieci mnóstwo prezentów (gifts) zarówno pod choinką, jak i w skarpetach (Christmas stocking) powieszonych przy kominku lub łóżku. 

Na świątecznym stole króluje pieczony indyk (roasted turkey), pieczone ziemniaki (roasted potatoes) z warzywami (najczęściej brukselka i marchewka) a na deser wspomniane już świąteczne babeczki (mince pie) oraz pudding (Christmas pudding). Wśród tych wszystkich smakołyków na stole znaleźć możemy również "krakers" (Christmas Crakers). Jest to specjalna - przypominająca cukierka - tuba, w której ukryty jest upominek. Przy otwieraniu wydaje charakterystyczny odgłos. 


źródło: www.now-here-this.timeout.comElementem, który również odnaleźć możemy w Polskiej tradycji jest jemioła (mistletoe) - symbol życiodajnej energii i płodności. Świąteczny zwyczaj całowania się pod jemiołą wywodzi się właśnie z Anglii. 

źródło: www.washingtonpost.com

Roślina dekoracyjna związana ze Świętami to gwiazda betlejemska (poinsettia). 


źródło: www.en.wikipedia.org

Zupełnie nieznanym w Polsce zwyczajem jest Wishbone - jest to łamanie kości indyka, która kształtem przypomina literę Y. Osoba, w dłoni której po przełamaniu pozostanie większa część, ma prawo do pomyślenia jednego życzenia.

O godzinie 3 w świąteczne popołudnie Królowa wygłasza swoje przemówienie. Jest ono relacjonowane przez brytyjskie radio i telewizję. 

Drugi dzień Świąt - 26 grudnia - to tzw Boxing Day. Czas wolny od pracy, który spędzany jest w gronie rodzinnym oraz najbliższych przyjaciół. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz