wtorek, 24 stycznia 2017

English Matters 62/2017 oraz wydanie specjalne

Miły początek Nowego Roku. W skrzynce czekała na mnie przesyłka z najnowszym numerem English Matters. A okładka, którą wcześniej widziałam w Internecie sprawiła, że jeszcze bardziej nie mogłam się doczekać przesyłki. Mam nadzieję, że mnie rozumiecie 😃

Zaglądamy do środka. I już na stronie 4 kilka krótkich notatek czyli mała rozgrzewka - "Connotations", "Funny Quotes" czy też "Tower of Ravens". Pierwszy dłuższy artykuł to "Domestic Money Merges" czyli słów kilka o budżecie, pieniądzach i o tym jak to rozplanować w związku. A to nie łatwe zagadnienie, sami przyznacie. Zasadnicze pytanie, na które autor artykułu, próbuje znaleźć odpowiedź - "To Share Or Not To Share?" 


Dalej znajdziemy artykuł o muzyku znanym ze swojego stylu muzyki - Sweggae, czyli Patrice Bart-Williams. Przyznam się Wam, że nie znam tego pana. Pewnie dlatego, że mało słucham muzyki, bo zdecydowanie bardziej wolę pracować w ciszy. . 


"My Passion for Languages" to kolejny ciekawy artykuł, a w zasadzie wywiad z Susanną Zaraysky - poliglotką, która opowiada o swojej pasji do języków. Dowiemy się, który z języków jest dla niej najtrudniejszy, czy kiedykolwiek poddała się, która metoda nauki jest dla niej najlepsza. Opowiada również o swojej książce "Language is music". 

Jako, że na okładce króluje Big Ben, nie zabrakło tematu związanego z Wielką Brytanią. 24 czerwca 2016 w UK przeprowadzono referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Decyzja dzieląca naród brytyjski, będzie miała swoje konsekwencje. Ale nie o tym, przynajmniej dziś. W artykule znajdziemy także wypowiedzi znanych ludzi, związanych z Wielką Brytanią i Unią Europejską. 

Czas na Big Ben. W sumie to powinnam o nim napisać na samym początku. Poznamy historię legendarnego budynku, dowiemy się jak tak naprawdę się nazywa oraz poznamy niezwykłe fakty na jego temat. Rozpisywać się nie będę, musicie przeczytać.

W mojej ulubionej części magazynu - Conversation Matters - poznacie czasowniki frazowe, które nienawidzi każdy kto uczy się języka angielskiego. I ja to rozumiem. Nikt ich nie lubi.


Wydanie specjalne "English Matters" poświęcone jest umiejętności mówienia. Powinien przeczytać je każdy, kto boi się mówić lub nie umie. 

To, o czym zawsze mówię - przestańmy myśleć po polsku ucząc się angielskiego! Często robimy ten błąd, jeden z największych błędów. Potwierdza to Kirstin Caspersen w wywiadzie znajdującym się w magazynie.
Po drugie, przełamujmy nasze bariery i nie bójmy się krytyki. O tym więcej poczytacie w artykule - wywiadzie "Breaking the Barriers". znajdziecie też tam odpowiedzi na pytania: czego się najbardziej boimy jeśli chodzi o naukę języków, jak się uporać z barierami językowymi.

Inną metodą radzenia sobie z nauką języka obcego jest oglądanie filmów lub słuchanie muzyki. Pojawiają się nowe słowa, nowe sformułowania. Język żyje i się rozwija.  

Pomocne w tym wszystkim stają się zajęcia z nauczycielem, który poprawi błędy, pomoże rozwiązać wątpliwe dla nas kwestie. Wyjaśni idiomy... właśnie - idiomy. Kolejna zmora, po czasownikach frazowych. Jednak warto je znać, ponieważ często pojawiają się w codziennych rozmowach, tak jak w języku polskim. Nauczmy się przynajmniej tych najbardziej popularnych. Dla mnie najłatwiejszą metodą ich nauki, było poznawanie ich pochodzenia i kojarzenie z obrazkami lub zdjęciami. 

Języka angielskiego najszybciej nauczymy się na wyjazdach zagranicznych w miejsca, gdzie odsetek ludzi mówiących po angielsku jest wysoki (kraje są zaznaczone na mapce kolorem niebieskim). Oczywiście najlepiej pojechać do Wielkiej Brytanii lub Ameryki. 

Ile osób tyle sposobów nauki. Najważniejsze to znaleźć taki sposób, który będzie dla nas wygodny i wspomoże naukę. 

Ja trzymam za Was kciuki!

P.S. Do obu magazynów dołączone są pliki dźwiękowe do wybranych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu) oraz lista słówek. Do numeru 62/2017 dołączono darmowy dodatek "Office English" (w formacie pdf).


Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 62/2017 oraz z wydania specjalnego 20/2017.


2 komentarze:

  1. Wspaniale jest mieć w swoich rękach coś, na co się długo czekało. Super! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cudowne uczucie. Zwłaszcza, że korzysta się z tego i przynosi satysfakcję :)

      Usuń