Kolejna edycja blogerskiej akcji "W 80 blogów dookoła świata". Tak dla przypomnienie: jest to akcja blogerów językowo-kulturalnych, już po raz 14 (ależ ten czas szybko mija). Wpisy ukazują się zawsze 25 dnia każdego miesiąca o godzinie 10.
Temat wpisu jest taki sam dla każdego z blogerów, biorących udział w akcji. Tym razem, w ankiecie wygrało takie oto zadanie: 5 ciekawostek o danych kraju, czyli Wielkiej Brytanii. Tylko 5? Bardzo trudne zadanie. Część takich ciekawostek już Wam przedstawiałam i to w ramach tej akcji. Pamiętacie?
Wyobraźcie sobie taką sytuację... Polka na tronie brytyjskim...
Maria Klementyna Sobieska, bo o niej mowa, była zaręczona z księciem Jakubem Stuartem, synem obalonego króla Jakuba II Stuarta i jego drugiej żony - Marii z Modeny. Maria Klementyna była wnuczką Jana II Sobieskiego. Ówczesny król Anglii był jednak przeciwny tym zaręczynom. Obawiał się, że Jakub i Klementyna doczekają się potomstwa. Aby zapobiec temu aresztowano Klementynę podczas jej podróży przez Włochy i umieszczona ją w zamku w Innsbrucku. Klementynie udało się oszukać strażników i uciec do Bolonii. W Hiszpanii wyszła za mąż za Jakuba, jednak nie była szczęśliwa. Po urodzeniu drugiego syna opuściła rodzinę i zamieszkała w klasztorze w Rzymie. Wkrótce po tym zmarła i została pochowana w podziemiach Bazyliki św. Piotra. W Bazylice znajduje się monument poświęcony Marii Klementynie, na którym wypisano: Maria Klementyna, królowa Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.
Spróbuj to wymówić...
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
To nazwa miejscowość w północno-zachodniej Walii.
58 literek tworzą najdłuższą zarejestrowaną nazwę administracyjną w Wielkiej Brytanii. Jest to również najdłuższa nazwa miejscowości i trzecia co do długości nazwa geograficzna na świecie. W tłumaczeniu oznacza Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia. Nazwa, która miała być atrakcją turystyczną na popularnej linii kolejowej London Euston-Holyhead, powstała w dziewiętnastym wieku. Cel osiągnięty. Miejscowość, ze względu na swoją nazwę oczywiście, jest często odwiedzana. Aby kupić bilet na pociąg na wyspie Anglesey, na której położona jest ta miejscowość, należy prawidłowo wymówić nazwę miejscowości... ja bym chyba musiała iść na pieszo.... ;)
Anglia i Rzymianie czyli Albion
Albion. Pierwszy raz tej nazwy użył Awienus w czwartym wieku. Jest bardzo prawdopodobne, że opierał się na jeszcze starszych źródłach. Pochodzenie tej nazwy nie jest znane i oczywiste, jednak należy ją wiązać z białymi (łac. albi) wybrzeżami hrabstwa Kent. Inna teoria głosi, że nawa pochodzi od Albiona, syna Posejdona, który osiedlił się na wyspie. Albion, nazwa Wielkiej Brytanii, zachowała się jedynie w literaturze.
Londinium czyli Londyn w dawnych czasach
Najprawdopodobniej Londyn został założony w 47 roku. Miasteczko nie było wielkie a mieszkańcy pochodzili z różnych stron świata. Trzynaście lat później miasto zostało zniszczone w czasie powstanie królewskiego. Nad szybką odbudową miasta czuwał Julius Classicianus, wysłannik cezara Nerona. Pomiędzy rokiem 190 a 225 miasto zostało ogrodzone Murem Londyńskim o długości 3 kilometrów, wysokości 6 metrów i szerokości 2,5 metra. Pozostałości Muru są nadal widoczne w mieście.
Mowa o Ryszardzie Lwie Serce (Richard the Lionheart) żył w dwunastym wieku i był królem Anglii od 1189 roku. Znany był głównie ze swoich kontrowersyjnych poglądów. Swoje królestwo traktował jako źródło dochodów na pokrycie kosztów związanych z wojnami, które prowadził. W kraju przebywał okazjonalnie i nigdy nie nauczył się języka angielskiego.
Takich ciekawostek jest o wiele więcej. Jeśli jesteście ich ciekawi to zajrzycie na blogi moich angielskich koleżanek. Ale nie tylko. Zapraszam Was również w podróż po ciekawostkach innych krajów i to nie tylko europejskich.
Zapraszam Was również do śledzenia naszego bloga --> TU KLIK
Miłej lektury :)
Chiny
Biały Mały Tajfun: 5 yunnańskich ciekawostek
Francja
Francuskie i inne notatki Niki: Pięć ciekawostek o Francji
Madou en France: Pięć rzeczy, które zaskoczyły mnie we Francji
Français-mon-amour: Pięć ciekawostek o Lotaryngii
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim: 5 rzeczy, których nie wiesz o Bretanii
Love For France: Francuska uprzejmość w 5 krokach
Love For France: Francuska uprzejmość w 5 krokach
Gruzja
Gruzja okiem nieobiektywnym: Tata to mama, czyli pięć ciekawostek o języku gruzińskim
Holandia
Język holenderski - pół żartem, pół serio: 9 holenderskich ciekawostek
Kirgistan
O języku kirgiskim po polsku: 5 ciekawostek o Kirgistanie i Kirgizach
Niemcy
Niemiecki po ludzku: 5 ciekawostek o Niemczech
Językowy Precel: 5 niemieckich ciekawostek językowych
Willkommen in Polschland: 5 niemieckich ciekawostek
Norwegia
Pat i Norway: Norwegia jest naj
Rosja
Rosyjskie Śniadanie: 5 ciekawostek z Rosji
Szwecja
Szwecjoblog: 5 ciekawostek ze Szwecji
Tanzania
Suahili online: 5 ciekawostek o Tanzanii
Turcja
Turcja okiem nieobiektywnym: Wiedzieliście, że... czyli pięć ciekawostek o Turcji
Wielka Brytania
Learn English Śpiewająco: 5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii
Head Full of Ideas: Czy wiedzieliście, że...? Czyli 5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii
English my way: 5 ciekawostek o angielskim
Włochy
CiekawAOSTA: 5 najwyższych ciekawostek z Doliny Aosty
Studia, parla, ama: 5 ciekawostek o językach we Włoszech
Jaki był w takim razie język ojczysty Ryszarda?
OdpowiedzUsuńTa długaśna nazwa miasteczka to po prostu majstersztyk ;)
Francuski, tworzył nawet poezję w tym języku :)
UsuńFrancuski? Ciekawe :)
UsuńA czytałaś - czytałyście - może książkę dla dzieci "Bracia Lwie Serce"? Jako dziecko ją uwielbiałam. Ciekawe jak się ma do Ryszarda :P
Informację o języku francuskim, jako tym którym władał Ryszard znalazłam w kilku miejscach. Dotarłam też do informacji, że król pisał poezję w języku (dialekcie?) Limousin. I jak tak sobie poklikałam to znalazłam się we Francji. :)
UsuńPołamałam sobie język na walijskiej nazwie ;)
OdpowiedzUsuńodważna jesteś :) ja nie próbowałam tego przeczytać :)
UsuńLubię ciekawostki historyczne :-) choć najbardziej zaskoczyłaś mnie tą nazwą walijskiej miejscowości. Chciałabym to usłyszeć :D
OdpowiedzUsuńa proszę.... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Cy-Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.ogg
Usuńa tu mniej więcej wymowa w języku polskim... Chlanwair puchlgłyn gochl gogerych łyrn drobuchl chlanty siljo go go goch
Nie wrzucałam tego do postu bo tego typu zapisy fonetyczne przyprawiają mnie o dreszcze...
Kiedyś spotkałam na promie Walijczyków i pierwsze, o co ich zapytałam, to właśnie to :)
UsuńI co odpowiedzieli? :)
UsuńA tak swoją drogą to ciekawe, czy Walijczycy umieją wymówić tę przecudną nazwę :)
Właśnie chodziło mi głównie o wymowę, więc powtórzyli mi ją kilka razy, a potem ja próbowałam powtórzyć po nich.
Usuńudało się? bo ja próbowałam się tego nauczyć... chyba się nie udało... :)
UsuńPrzez jakiś czas powtarzałam z lubością i wtedy się udawało, a potem byłam tylko dumna, że wiem, jak to napisać.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSłuszna uwaga. Od razu wiadomo, o co chodzi. Ciekawe tylko, ile osób pamięta tę nazwę :)
UsuńI jak romantycznie brzmi :)
UsuńTak mnie zaintrygowałaś tym Lwim Sercem, że już siedzę w Wikipedii :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam o polskiej królowej Marii Klementynie Sobieskiej!
OdpowiedzUsuńA co do tej nazwy, to może wystarczy powiedzieć: poproszę bilet do miejscowości o najdłuższej nazwie i w kasie zorientują się, o co chodzi? ;)
Nigdzie nie dotarłam do informacji, że zasiadła na tronie brytyjskim a jedynie, że była zaręczona, a potem w Hiszpanii wyszła za mąż za Jakuba, syna króla brytyjskiego... może jakby się tak wczytał i pobawił w detektywa to kto wie co byśmy odkryli... :)
UsuńWłaśnie wyczytałam, ze Francuzi nazywają Anglię a nawet cała Wielka Bretanie "perfide Albion". Ciekawy, czym Anglicy im zaszliśmy za skore ;)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł z tym cyklem na różnych blogach. Dużo ciekawych informacji "praktycznie" w jednym miejscu:) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńWraz z blogerkami dziękuję za miłe słowa. To nas motywuje do dalszej pracy. :)
Usuń