poniedziałek, 23 listopada 2015

English Matter 55/2015

Niedawno dotarł do mnie najnowszy numer magazynu "English Matter". :) Co mnie bardzo cieszy, mam ciekawą lekturę na kilka autobusowych przejazdów do pracy i z pracy. Niestety nie posłużyła mi długo - jest zdecydowanie na krótką lekturą. Jednak z pewnością do niej wrócę. Albo może nawet więcej, przygotuję zajęcia na podstawie jednego z artykułów zamieszczonych w magazynie. 
Bohaterką tego numeru magazynu jest J.K.Rowling, którą fani Harrego Pottera i nie tylko oni, doskonale znają. Będziecie mieli także okazję poczytać o skandynawskich głosach oraz odwiedzimy Nową Zelandię.   


People and Lifestyle  
"Mrs Potter - J.K.Rowling" 
Odkąd ukazała się książka "Harry Potter i kamień filozoficzny" świat oszalał na punkcie czarodzieja w okularach. Wszyscy śledzili poczynania małego czarodzieja, jednak mało kto zna jego kreatorkę. W artykule zapoznamy się z krótką biografią Joanne Rowling. Gdzie się urodziła, gdzie dorastała i czym fascynowała się będąc dzieckiem, czym się zajmowała w dorosłym już życiu? Tego Wam oczywiście nie zdradzę, musicie przeczytać sami. Joanne zbierała i zbiera nadal ogrom pochwał i wyrazów uznania. Każda część Harrego Pottera stawała się bestsellerem na całym świecie. W ostatnich latach wydała książką dla dorosłych "The Casual Vacancy", która jest zupełną odskocznią od poprzednich książek.
Pani Rowling, od wielu lat, angażuje się także w działalność charytatywną. Jeśli chcecie wiedzieć co robi i czym się zajmuje w tej sferze życia, to zapraszam Was do lektury artykułu. 


Eurowizja 2015 i Mans Zelmerlow - głos Skandynawii pojawiał się na pierwszych stronach gazet tuż po zwycięstwie w konkursie. Wszyscy twierdzili, że jego występ zdominował całą Eurowizję. Tak w tajemnicy Wam powiem, że był wg mnie genialny i nie powtórzenia. Ale ja fanką Mansa jest już od jakiegoś czasu. Jednak świat muzyki w Skandynawii to nie tylko Mans Zelmerlow, to także Avicii, który współpracował z takimi światowymi gwiazdami jak Jon Bon Jovi i Chris Martin. Innymi gwiazdami muzycznej sceny są Icona Pop oraz Robin. I jeszcze kilka. :) 
Kto zna Bena Barnes'a? Zdobył on swoją sławę dzięki głównej roli w filmie "Dorian Grey". Pierwszym krokiem do rozpoczęcia aktorskiej kariery była produkcja "History Boys", w której zagrał rolę Dakin'a, lubieżnego homoseksualistę. Rola, przyznacie, bardzo odważna. W jego aktorskim życiu było wiele ról, bardziej lub mniej odważnych. Ciekawa jaka będzie następna?"Comfort Zone" - któż o tym nie marzy. Ale czy wiecie, że to od nas zależy jaka będzie nasza strefa komfortu, miejsce w którym odpoczywamy i się relaksujemy. Ale nie pozostańmy w niej na zawsze. Próbujmy nowych rzeczy, podejmujmy wyzwania, rozwijamy się - mała zmiana może okazać się wielką zmianą. 

Nie zadawaliście sobie czasami pytania - a dlaczego to się tak nazywa? W artykule "What's in a Name?" dowiemy się o pochodzeniu Wikingów, o pochodzeniu najbardziej popularnego nazwiska w Walii czyli Jones, które tak naprawdę pochodzi z Anglii. W artykule znajdziemy informację o szkockiej skłonności do rozpoczynania nazwiska od "Mc" oraz wschodnich wpływach na imiona nadawane dzieciom i Królestwie Brytyjskim. Culture
"Lifetime Commitement" artykuł bardzo na czasie. Opowiada on o coraz większej liczbie zalegalizowanych małżeństw dwóch mężczyzn. W maju 2015 roku, w Irlandii, przełomowe głosowanie w sprawie legalizacji związków osób tej samej płci wywołało silną reakcję wśród społeczeństwa. Ale czy wiecie, że małżeństwa homoseksualne nie są czymś nowym, ani to że tak wiele kontrowersji wzbudzają. Niektóre społeczności nie wiedzą w tym nic złego, niektóre są oburzone i nie dopuszczają takiej możliwości. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na ten temat, a przy okazji wzbogacić swoje słownictwo, to zapraszam do lektury magazynu."US for Sale" O co chodzi? Jak to na sprzedaż? Amerykanie są postrzegani jako bystrzy i przedsiębiorczy naród. Jednak w przeszłości Nowy Jork (i nie tylko) był holenderską kolonią. W 1626 roku, Manhattan został oficjalnie wcielony w granice kolonii holenderskich. Stany Zjednoczone odzyskały swoją niepodległość w roku 1776 i nie były tak ogromnym krajem jak obecnie. A co z Alaską? Jaka jest jej historia? Czy zawsze należała do USA? wiecie gdzie szukać odpowiedzi...Travel

Nowa Zelandia jest niezwykle malownicza, ze zróżnicowanym terenem, oferująca turystom wszystko począwszy od bulgoczącej lawy, aż po winnice i góry. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam miała miejsce większość scen do filmów "Władca Pierścieni" oraz "Hobbit". Niezwykłym miejscem jest Tongariro National Park, który maniacy filmowi rozpoznają jako Mordor. Jednak Nowa Zelandia to nie tylko krajobrazy, to także fantastyczny świat zwierząt i roślin - kiwi - opierzony nielot, kea - zuchwała złodziejka ciasteczek i wiele innych. Zapraszamy do Nowej Zelandii :)
Conversation Matters

Czyli to lubię najbardziej. W tym numerze English Matters przedstawiono zwroty, które należy znać udając się do lekarza. Oczywiście nikomu nie życzę. Będziemy jednak spokojniejsi wyjeżdżając za granicę i mając pewność, że znamy podstawowe zwroty.


Leisure

Brytyjczycy kochają filmy kostiumowe. Serial "Downton Abbey" odniósł niebywały sukces dzięki jego twórcy - Julian Fellows. Był nawet nadawany w polskiej telewizji, ale nie jestem pewna, czy nadal można go oglądać. Akcja serialu ma miejsce w czasach panowania króla Georga V, w Yorkshire, a rozpoczyna się w dzień po zatonięciu Titanica. Serial doczekał się sześciu sezonów, jednak wszystko co dobre kiedyś się kończy, a "Downton Abbey" nie jest wyjątkiem.  

  P.S. Do magazynu dołączone są pliki dźwiękowe do niektórych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu).


Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z Magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 55/2015.
2 komentarze:

 1. Fakt, bardzo przydatne pisemko, które warto włączyć do samodzielnej i niesamodzielnej nauki angielskiego. Co prawda dawno, dawno temu popełniłem ostatni zakup, ale widzę, że układ i działy niespecjalnie się zmieniły. I w sumie dobrze :)
  Btw - świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa :) I zapraszam częściej

   Usuń