niedziela, 21 sierpnia 2016

5 sposobów na naukę mówienia


Pamiętacie ubiegłotygodniowy wpis "5 sposobów na naukę angielskich słówek"? Żeby mówić po angielsku to przede wszystkim trzeba znać angielskie słówka, tak wtedy pisałam. Niby logiczne ale wiele osób już od pierwszych zajęć chce mówić i to biegle. BŁĄD! Nie da się. do tego potrzeba jest cierpliwość i konsekwencja. To trudna praca, która wymaga on nas czasu i systematyczności. 1. Nie bój się! 
Brzmi banalnie, wiem. Jak nie przestaniesz się bać to nie zaczniesz mówić. Twojego rozmówcę nie interesują struktury gramatyczne tylko sens Twojej wypowiedzi. Oczywiście warto znać podstawowe czasy i konstrukcje gramatyczne. Każdy robi błędy, nawet native speakerzy. Tak, nawet oni. Popełniane przez ciebie błędy są dla Ciebie wskazówką nad czym należy popracować. Pomocny w tym może być punkt 3 (patrz niżej).


2. Rozmawiaj z innymi!
Nie ma lepszego sposobu. Nie zastąpisz go innymi sposobami. Nie nauczysz się mówić, jeśli nie będziesz rozmawiać z innymi. Najlepiej rozmawiać z osobą na podobnym poziomie. Wasz angielski jest podobny co sprawi, że nikt nie będzie czuł się gorszy. Zapisz się na kurs językowy lub lekcje indywidualne. Zajęcia 1:1 są idealne dla osób, które się wstydzą. Podczas tego typu spotkań masz więcej okazji do samodzielnej wypowiedzi niż na zajęciach grupowych. 


3. Nagraj się!
Sposobem, który poleca wielu lektorów jest mówienie do siebie, pod czym i ja się podpisuję. Ale nie wiem czy zauważyłeś, że jak mówimy do siebie to nasz angielski wydaje nam się idealny. Spróbuj mówić do siebie i nagrać to co mówisz. Następnego dnia, ze świeżym i wypoczętym umysłem posłuchaj tego co nagrałeś, jeśli trzeba to kilka razy. 4. Nabierz pewności siebie!
Ewelina z bloga English Tea Time tak napisała: 
"Stań przed lustrem (...) Chodzi tu o oswojenie się z własną osobą, swoimi gestami, mimiką twarzy, tonem głosu. Aby nabrać pewności siebie w komunikacji za pomocą języka obcego, musisz najpierw polubić samą/samego siebie." 
Bardzo dobrze powiedziane. Bądź pewny tego co mówisz i jak mówisz. Nie staraj się mówić jak ktoś inny, bądź sobą. 


5. Nie przestawaj!
Przychodzi taki moment podczas nauki języka angielskiego, w którym stwierdzamy, że już umiemy. Zapominamy wtedy o codziennym kontakcie z językiem, powtórkach. Osiadamy na laurach dumni z tego co zrobiliśmy. To najgorsze co może być. Nauka języka to nieustanny proces. Wystarczy miesiąc lub dwa przerwy i zapominamy. A potem znów powtórki tego samego i tak pewnie kilka razy.

Gratisowe porady:
- przeznacz każdego dnia minimum 15 minut na mówienie po angielsku, czy to do kogoś czy do samego siebie
- myśl po angielsku kiedy tylko możesz, w autobusie do pracy, do szkoły lub w drodze powrotnej
- wykorzystaj Internet (Skype, Hangouts lub inne) do rozmowy z innymi
- korzystaj z aplikacji, a jest ich sporo, do komunikacji z innymi  

_____________________________________________
Znasz inne sprawdzone metody nauki słówek? Jeśli tak, napisz komentarz i podziel się z innymi.


Powodzenia,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz