niedziela, 14 sierpnia 2016

5 sposobów na naukę angielskich słówek


Jakiś czas temu, na mojej facebook'owej stronie pojawiła się ankieta z prośbą o jej wypełnienie. Dotyczyła ona trudności w nauce języka angielskiego. Bardzo wszystkim dziękuję za jej wypełnienie.
Z tej ankiety wynika, że najwięcej osób ma problem z mówieniem. Przyznam się, że spodziewałam się takiego wyniku, bo widzę jak wiele osób boi się mówić po angielsku. Jednak zanim przejdę do moich ulubionych sposobów na naukę mówienia, przedstawię Wam sposoby na angielskie słówka. Być może wiele osób nie mówi, bo nie zna słówek.
1. Zainwestuj lub zrób fiszki
Fiszki to takie niewielkie karteczki, na których z jednej stroy jest wyraz w języku polskim a na drugiej jego odpowiednik w języku angielski. Na tych karteczka mogą się znaleźć także zdania z danym słówkiem, oczywiście na tej samej zasadzie co słówko. 
Jest wiele gotowych fiszek do kupienia na polskim rynku. Ja osobiście polecam Wydawnictwo Cztery Głowy produkujące FISZKI oraz Wydawnictwo EDGARD, które w swojej ofercie ma między innymi pudełka fiszek. 


Jeśli nie macie ochoty na gotowe fiszki zróbcie je w domu. Wystarczy kartonik papieru i długopis. A jeśli jesteście fanami nowych technologi to zachęcam Was do tworzenia fiszek w formie elektronicznej za pomocą Quizlet lub Memrise. Quizlet znam i naprawdę polecam, z Memrise jeszcze nie zdążyłam się zapoznać. 

2. Czytaj teksty
Czytaj, czytaj i czytaj. Z każdego tekstu staraj się wyłowić nieznane Ci słówka, zbuduj z nimi zdania, napisz przeciwieństwa, znajdź synonimy. Zbuduj w ten sposób mapę myśli i powtarzaj słówka regularnie. 


Należę do osób, które lubią coś zakreślić, podkreślić lub coś zanotować w książce. nie wyobrażam sobie pracy z tekstem, w którym nie mogę zakreślić ważnego dla mnie słówka. Z niepokojem patrzę na wieloletnie książki do nauki języka angielskiego w szkołach, w których dziecko nie może nic napisać. Mówię stanowcze nie takim metodom.

3. Nie ucz się wszystkiego od razu
Jak ja to doskonale znam... Osoby, z którymi się spotykam i uczą się angielskich słówek, chcą nauczyć się od razu wszystkiego, zwłaszcza gdy zbliża się sprawdzian w szkole ;) A to się na pewno nie uda. Uczcie się regularnie po 3-5 słówek dziennie, a nie 30 w jeden dzień. 

4. Otaczaj się angielskim
Z pewnością przebywasz w wielu miejscach, dom, praca, szkoła. Spróbuj za każdym razem w myślach nazwać przedmioty, które Ciebie otaczają. Na początku nauki, może ponaklejać karteczki jeśli masz taką możliwość. 
A może robisz listę zakupów, zrób ją po angielsku. Jedziesz autobusem lub pociągiem, nazywaj po angielsku to, co jest wokół Ciebie. A jak czegoś nie wiesz, zapisz na karteczce i sprawdź w domu, ułóż z tym zdanie i zapamiętaj. 

5. Słuchaj muzyki
Zauważyliście pewnie, że słowa piosenek zapamiętujemy bardzo szybko. Wykorzystaj to do nauki angielskiego. Spróbuj przetłumaczyć swoją ulubioną piosenkę. Uwierz, będzie Ci zdecydowanie łatwiej ją potem zanucić czy zaśpiewać. 

i jeszcze kilka rad:
- jeśli tworzysz listy słówek, polskie słówka pisz po lewej stronie, a angielskie po prawej. Ucząc się z języka polskiego na angielski będzie Ci potem łatwiej nauczyć się mówienia. Przecież myślisz po polsku.
- nie ucz się tylko pojedynczych słów, ucz się słówek razem z kontekstem oraz wyrażeń
- ucz się regularnie, poświęć kilkanaście minut w ciągu dnia na nowe słówka


_____________________________________________

Znasz inne sprawdzone metody nauki słówek? Jeśli tak, napisz komentarz i podziel się z innymi. 


Powodzenia,

2 komentarze: