wtorek, 6 września 2016

5 sposobów na angielską gramatykę


Angielska gramatyka spędza sen z powiek większości uczących się. Tyle czasów, konstrukcji, wyjątków... Można się pogubić. Przyznaję, że nie jest ona łatwa ale można się z nią zaprzyjaźnić, mi się udało :) 


1. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz
Wiele osób chciałoby się nauczyć wszystkiego od razu. Nie da się. Wszystkiego, i nie mam na myśli tylko gramatyki, trzeba uczyć się powoli i stopniowo, zagadnienie po zagadnieniu. Rozwiązywać ćwiczenia, pisać zdania, tłumaczyć. Nie oburzaj się, jeśli od swojego lektora dostaniesz 10 zadań, bo on/ona wie co robi. I nie próbuj ich zrobić wszystkich na raz. Rób po 1 lub 2 ćwiczenia dziennie, to jest skuteczniejsze. To tak jak z nauką słówek, pamiętasz? 


2. Ucz się zasad
Nie wkuwaj ich tylko bezsensownie na pamięć. Staraj się odnaleźć sytuację w życiu codziennym, która pomoże Ci zrozumieć o co chodzi. Pisz przykładowe zdania, im więcej tym lepiej.

3. Znajdź pasję do gramatyki

Stwierdzisz, że piszę jakieś totalne bzdury... pasja do gramatyki... możesz tak twierdzisz, a ja będę upierać się przy swoim. Jeśli nie zechcesz nauczyć się gramatyki i nie zechcesz jej zrozumieć, to nic z tego nie będzie, nie nauczysz się. Czytasz tekst po angielsku? Jest w nim konstrukcja, której nie rozumiesz? Zrób wszystko, żeby odnaleźć co to za twór gramatyczny i dlaczego jest właśnie w tym miejscu, a nie innym. A potem odszukaj w książce odpowiednie zadania i patrz punkt 1. 

4. Gramatyka na co dzień 
W ciągu dnia mamy wiele chwil, w których nic nie robimy albo robimy coś schematycznie bez większego wysiłku umysłowego. Poświęć ten czas na naukę. Wspominałam w jednym z postów, że wolne chwile warto poświęcać na naukę słówek, gdy np jedziemy do domu. Włącz w to gramatykę. Pomyśl, po angielsku, jak będzie brzmiało zdanie "Jadę teraz do domu autobusem". Wróć do domu i sprawdź czy udało się poprawnie ułożyć zdanie. 

5. Nie ucz się wszystkiego od razu
Jeśli dopiero zaczynasz naukę angielskiego zacznij od najprostszych zagadnień gramatycznych. Nie próbuj uczyć się mowy zależnej, jeśli nie wiesz co to jest Present Simple. Dostosuj poziom ćwiczeń do swojego poziomu i ćwicz. Wykonuj ćwiczenia i sprawdzaj się. Czasami konstrukcje gramatyczne są dość skomplikowane i składają się z wielu elementów, które zwyczajnie w świecie należy wyćwiczyć. 

Inne porady:
- ucz się gramatyki, naprawdę warto, ona też jest przydatna... wiele osób twierdzi "a po co mi ta gramatyka?"; ja odpowiem "a po to, żebyś budował zdania, które inni zrozumieją"
- nie przenoś polskich zasad na angielski, to się nie sprawdza... gdy uczysz się angielskiego, myśl tak jak Anglik, po angielsku... język polski zostaw za drzwiami 
- powtarzaj - nauczyłeś się strony biernej? Super! Ale nie spoczywaj na laurach, powtórz ją za miesiąc, czy dwa... 

Angielska gramatyka jest fajna! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz