poniedziałek, 7 listopada 2016

English Matters 61/2016 oraz wydanie specjalne

Jak tylko zobaczyłam okładkę tego numeru magazynu, nie mogłam się doczekać aż znajdę go w mojej skrzynce pocztowej. A gdy do mnie dotarł to miałam tyle na głowie... i zabrakło mi czasu na przeczytanie... potem dopadło mnie choróbsko... w końcu znalazł się taki dzień, sympatyczny dzień, w którym mogłam przeczytać na spokojnie...
Pierwszy artykuł, który przeczytałam to ten okładkowy, 30 Grammar Life-Saving Tricks. Wiecie jak uwielbiam angielską gramatykę...  coś co innym nie daje spać... ja osobiście uwielbiam... Autorka artykułu przedstawia nam 30 sztuczek, które pozwolą nam swobodniej się komunikować i nie popełniać gaf... Autorka wyjaśnia jaka jest różnica pomiędzy I do i I am doing, jak pytać się o cenę w sklepie lub o godzinę odjazdu pociągu oraz o tym, że advice jest niepoliczalne.

W magazynie znajdziemy także artykuł o Tomie Hiddleston, ekranowym kameleonie znanym głównie Brytyjczykom. Artykuł to typowa biografia aktora, poczynając od daty i miejsca urodzenia, poprzez edukację i dzieciństwo po czasy obecne. Przełomowym momentem w karierze Toma okazała się rola w filmie Thor, w którym wcielił się w postać Loki'ego. Znajdziemy także kilka słów o samym filmie. Tom grał i gra i będzie grał w serialach telewizyjnych. W niedalekiej przyszłości, w roku 2017, fani będą mogli zobaczyć Toma w nowej produkcji o King Kong'u - Skull Island.

Innymi bohaterkami tego wydania English Matters są Catherine Reef oraz JoJo Moyes, dwie pisarki i autorki wielu książek. 

Artykuł, którego nie mogłam pominąć dotyczy konwersacji i zwrotów, które ułatwiają nam porozumiewanie się z osobami angielskojęzycznymi. Tym razem Autor przedstawia nam zwroty dotyczące zakupów. Podpowiada, jak rozmawiać ze sprzedawcą w sklepie, jak opisywać ubrania i jak radzić sobie z problemami, które mogą się nam przydarzyć podczas zakupów. Idealne dla osób uczących się angielskiego. 

W dalszej części znajdziemy artykuł dotyczący Oxford i Cambridge, dwóch znanych nam miast w Wielkiej Brytanii. Przeczytamy troszkę o historii, ciekawych informacji oraz dowiemy się jakie osobistości tego świata ukończyły dwa najbardziej znane uniwersytety na świecie. 

A na samym końcu numeru znajdziemy krótki test o tym co zapamiętaliśmy z całego wydania. :) Wydanie specjalne English Matters poświęcone jest w całości Nowemu Yorkowi, miastu które nigdy nie śpi.
Już na pierwszych stronach dowiemy się co jest symbolem, a właściwie symbolami Nowego Yorku. 

Jakbyśmy chcieli opowiadać od początku o NY to musimy cofnąć się aż do 15. wieku. Pierwsza konkretna data w historii NY to rok 1624, w którym Holendrzy osiedlili się na Manhattanie i nazwali go New Amsterdam. I się zaczęło, całości Wam nie będę opisywać. Długa historia... 

Ważną datą w historii Nowego Yorku jest rok 2001 i dzień 11 września. Nie znam osoby, która nie wie co się wtedy wydarzyło. Narodowa tragedia, która pochłonęła tysiące ludzi i po której zmienił się świat. Dziś w miejscu nie dwóch wież World Trade Centre nie ma nic, panuje przejmująca cisza i pamięć o ofiarach zamachów.

Życie jednak toczy się dalej, a Nowy York tętni życiem. Po ulicach jeżdżą żółte taksówki a metro nieustannie kursuje. Zerknijcie na artykuł poświęcony slangowi Nowego Yorku, tak aby w przyszłości umieć się dogadać z taksówkarzem...

Nowy York to też miasto pełne obiektów kulturowych, takich jak Metropolitan Museum of Art, Guggenheim Museum lub Americam Museum of Natural History i wiele wiele innych. 

Noce w NY nie są ciche, NY się bawi i tańczy. To miasto nigdy się nie nudzi. W nowym Yorku rodzą się gwiazdy kina, piosenki i sportu. W NY urodził się Calvin Klein, Christina Aguilera, Woody Allen oraz Derek Jeter. W magazynie znajdziecie krótkie historie tych osób. 

Jednak gdy opuścimy gwarny i hałaśliwy Nowy York, zobaczymy cuda natury i jeden z największych - wodospad Niagara. 

A Wam który artykuł najbardziej przypadł do gustu?


P.S. Do obu magazynów dołączone są pliki dźwiękowe do wybranych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu) oraz lista słówek. Do numeru 61/2016 dołączono darmowy dodatek "Irregular Verbs" (w formacie pdf).


Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 61/2016 oraz z wydania spacjalnego 19/2016.

4 komentarze:

 1. Nie czytałam tego magazynu nigdy, ale zaciekawiłaś mnie artykułem o Nowym Jorku, chyba się skuszę i zamówię sobie na świąteczną lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja korzystam już od bardzo dawna z tego czasopisma. Podoba mi się słownictwo jakie proponują, bardzo użyteczne. Natomiast nie jestem do końca pewna czy podawanie tak rozbudowanego słownika jest dobrym pomysłem. Ja bardzo dużo uczę się dzięki szukaniu w słownikach.. Co uważasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uczenie się poprzez szukanie jest wg mnie dobrym sposobem, który często polecam moim uczniom i studentom. Innym fajnym sposobem (już na wyższym poziomie) jest korzystanie ze słownika angielsko-angielskiego lub opisywanie nieznanego słowa, tworzenie jego definicji.
   Szybciej przyswajamy wiedzę, którą sami musieliśmy zdobyć niż gotową, podaną jak na tacy.
   Jeśli uważasz, że słownik jest za bardzo rozbudowany, po prostu z niego nie korzystaj :) Szukaj sama, zapisuj własne definicje, układaj zdania z nowymi słówkami.
   Powodzenia!

   Usuń