niedziela, 6 grudnia 2015

St. Andrew's Day czyli słów kilka o patronie Szkotów

Krzyż Świętego Andrzeja (flaga Szkocji)
Ale ze mnie gapa!
Zupełnie zapomniałam, że był dzień Świętego Andrzeja, patrona Szkocji i Szkotów. Nadrabiam jednak szybciutko swoje zaległości. Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji, Rosji oraz Hiszpanii oraz takich miast jak: Neapol, Hanower czy Bordeaux. Patronuje również małżeństwom, podróżującym i rybakom. Jest także patronem narodów słowiańskich oraz jest orędownikiem w sprawach sercowych i wypraszaniu potomstwa.


Święty Andrzej urodził się najprawdopodobniej w I wieku w Betsaidzie, zmarł 30 listopada 62-70 roku w obecnym Patrasie. Pochodził z żydowskiej rybackiej rodziny, jednak mieszkał w Kafarnaum razem ze swoim bratem (świętym Piotrem) i jego teściową. Był uczniem Świętego Jana Chrzciciela, pod którego wpływem poszedł za Chrystusem. Był Apostołem. 

Męczeństwo Świętego Andrzeja
Po śmierci Jezusa, święty Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum. Jest uważany za pierwszego biskupa konstantynopolitańskiego. Później głosił Słowo Boże w Grecji, Abchazji oraz na wybrzeżach Morza Czarnego. Jednak za swoje nauki został skazany na śmierć męczeńską. Zginął w greckim Patrasie w 62, 65 lub 70 roku. Został ukrzyżowany, rozpięto go na krzyżu w kształcie litery X. Stąd też Krzyż Świętego Andrzeja. 

W religii prawosławnej oraz w kościele katolickim, święty Andrzej darzony jest ogromną czcią. 
W Polsce wybudowano setki kościołów pod wezwaniem świętego Andrzeja, nazwy setek miejscowości wywodzi się od imienia Andrzej. 

Święty Andrzej obchodzi swoje święto 30 listopada, natomiast w Szkocji i w Anglii świętuje się także przeniesienie szczątków 9 maja. W kościele prawosławnym, dwa razy do roku wspomina się świętego Andrzeja. 

źródło
Relikwie przechowywane są w miejscowości Patras, do której trafiły po wielokrotnych przenosinach. W roku 356 zostały umieszczone w Konstantynopolu. Jednak w roku 1202 zostały zabrane przez krzyżowców, którzy zajęli miasto, i umieszczone w Amalfi koło Neapolu. W XV wieku papież Pius II przeniósł głowę świętego do Rzymu, do Bazyliki świętego Piotra. Była tam przechowywana aż do roku 1964, kiedy to Paweł VI zwrócił ją do Patras, gdzie święty poniósł śmierć. 
Prawa ręka świętego znajduje się w Bogojawleńskim Soborze Katedralnym w Moskwie. Relikwie świętego znajdują się także w Amalfi, w Szkocji, w Warszawie (Kościół Środowisk Twórczych), w Olkuszu oraz w Nawarzycach. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz