piątek, 3 lipca 2015

Whitby Abbey

źródło
Czerwiec już dawno za nami a ja spóźniam się z postem o Whitby Abbey. Whitby Abbey czyli Opactwo w Whitby to dziś już tylko ruiny. Runy opactwa benedyktyńskiego, położone na klifach w hrabstwie Yorkshire.


Streoneshalh to pierwsza nazwa klasztoru wybudowanego na miejscu, gdzie obecnie podziwiać możemy już tylko ruiny. Założycielem był władca anglosaskiej Nortumbii Oswiu na prośbę swojej krewnej św. Hildy, która została pierwszą opatką tego klasztoru. Klasztor, ufundowany w roku 657, przeznaczony był zarówno dla mnichów jak i mniszek. Za rządów świętej Hildy w klasztorze przebywał Caedom, pierwszy, znany z imienia, poeta angielski. Legenda głosi, że to właśnie w Whitby odkrył swój talent.

źródło
W roku 664 w opactwie został zwołany synod prze króla Oswiu. Ustalenia synodu doprowadziły do uznania obrządku łacińskiego za jedyny obowiązujący, co skutkowało między innymi obchodzeniem świąt Wielkanocnych wg ustaleń Rzymu. W konsekwencji doprowadziło to do likwidacji kościoła iroszkockiego.

Między 867 a 870 rokiem podczas duńskich najazdów Streoneshalh został spustoszony i pozostał pusty na dwa stulecia. prawdopodobnie tak wyglądało
Whitby w XVI wieku
W drugiej połowie XI wieku ruiny średniowiecznego opactwa trafiły w ręce dawnego żołnierza Wilhelma Zdobywcy, który reaktywował kościół. Opactwo rozwijało się aż do roku 1540, kiedy decyzją Henryka VIII zostało rozwiązane. Opuszczone budynki powoli stawały się jedynie ruinami.W roku 1763 zawaliła się cała zachodnia strona klasztoru osłabiając w ten sposób konstrukcję budynku. W 1830 roku runęła wieża główna a dziewięć lat później chór. 
źródło
Wiele osób fascynowało i fascynuje się ruinami klasztoru, między innymi Bram Stocker, autor "Draculi". 
"dokładnie po prawej stronie miasta, znajdują się ruiny klasztoru. (...) Są ona szlachetne o wspaniałym rozmiarze, pełne pięknych romantycznych szczegółów. Podobno w jednym z okien można zobaczyć białą damę."
Podobno niektóre postacie z "Draculi" wzięły swoje imiona od ludzi pochowanych na cmentarzu znajdującym się nieopodal ruin. Powieść rozsławiła Whitby, do dziś jest to gotycka stolica świata.

strona opactwa: http://www.whitbyabbey.co.uk/

Jedziecie do Whitby?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz