środa, 18 maja 2016

English Matters - 58/2016


Długo się zbierałam do czytania. Zawsze coś wypadło... albo zapomniałam zabrać do autobusu... i tak ciągle coś... ale w końcu się udało i mam dla Was recenzję. chciałam przeczytać go w miłym otoczeniu przyrody, ale to też się nie udało... deszcz, zimno i wietrznie...  Z okładki uśmiecha się do nas Emma Watson, piękna młoda kobieta, która żyje w blasku fleszy. Ale gdy zajrzymy do środka to spotkamy się także z osobą, która wie wszystko o Szekspirze oraz z Zoellą. 

This and That
Czyli kilka ciekawostek. Na przykład o keczupie bananowym oraz szwedzkich dawcach krwi lub też o starożytnych poduszkach. Ponadto przeczytamy o korporacyjnej historii uśmiechu.


People and Lifestyle

"The Kids Are Alright" to tekst o młodych ludziach. O młodzieży oskarżanej o bycie rozpuszczonymi, leniwymi i głupimi ludźmi. O tym jaka jest młodzież w Wielkiej Brytanii. Wiecie co to jest pokolenie K? Jest to pojęcie stworzone przez Noreenę Hertz i dotyczy ludzi urodzonych w latach od 1995 do 2002. Cały ten tekst jest o pokoleniu K. O tym, że nie są wcale tacy źli. Można go fajnie wykorzystać do pracy z młodzieżą. 
"A Life in the Limelight" czyli życie w blasku fleszy. Tekst o młodej aktorce, feministce, ikonie mody i symbolu tekstu - Emmie Watson. Wybiła się nagle wcielając się w rolę Hermiony w "Harrym Potterze". Urodzona w 1990 roku we francuskiej stolicy młoda aktorka szybko zdobyła sławę. Zarobiła dwadzieścia milionów funtów, jednak nie mogła dysponować tym majątkiem do ukończenia 18 roku życia. Dostawała jedynie 50 funtów kieszonkowego co tydzień. Pokochały ja miliony ludzi na świecie, stała się ikoną stylu. Doskonały tekst dla wielbicieli nie tylko Emmy Watson, ale także "Harrego Pottera". 
W tym dziale magazynu znajdziemy także artykuł o księżniczce mody "Zoella: the Fresh Princess of Fashion". Zoe Sugg jest rówieśniczką Emmy Watson. Przeszła cała drogę od osoby pracującej w sklepie do guru. Poznamy także sekrety sukcesu Zoe, za którą stoją rzesze fanów. 


Culture
Kto to wie co to jest mem? Są wszędzie... jeśli macie telefon, laptop czy tablet to z pewnością kiedyś je spotkaliście. Ale co to właściwie jest mem? Skąd się wzięły? Odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością znajdziecie w artykule. Do tego artykułu dołączona jest karta pracy. Idealny temat na zajęcia szkolne lub pozaszkolne. Fany i ciekawy artykuł dla młodszych Czytelników, którzy zdecydowanie częściej spotykają się z memami. A memy się zmieniają, jak świat który nas otacza. Stały się częścią kultury. 
Shakespeare - nie mogło go zabraknąć. W tym roku obchodzimy jego 400. rocznicę śmierci. "What a Piece of Work Is Man..." to wywiad z Michael'em Dobson'em, osoba, która o Szekspirze wie wszystko. Artykuł jest dość obszerny ale warty uwagi i przeczytania. Możemy się dowiedzieć o dlaczego Szekspir stał się tak sławny, jaka była jego osobowość, jaka była pierwsza a jaka ostatnia sztuka Szekspira i czy jego życie miało wpływ na to co pisał. więcej nie zdradzę. :) Musicie przeczytać. 

Conversation Matters
Mój ulubiony dział w magazynie. Pewnie dlatego, e najwięcej z niego zawsze wyciągam. Tym razem dowiemy się wszystkiego o "Making Appointments". Dowiecie się o tym jak umawiać spotkania w sposób formalny i nie formalny. Jak umówić się na obiad u rodzinki, wyjścia z przyjaciółmi, wizytę u lekarza oraz odwołanie lekcji. Do tego masa przydatnych zwrotów. 

Travel
Czas na wycieczkę. Dziś lecimy do Syrii, państwa położonego na pustyni, w wysokich górach, na płaskowyżu oraz rozległych równinach. Pełne bogactwo. Państwo różnorodności oraz nawiedzane przez konflikty. Wiele się o tym słyszy ostatnio w telewizji. Kraj zupełnie nie podobny do Polski, zupełnie inna kultura, religia, tradycje. Jedno z najstarszych państw na świecie, a tak bardzo zniszczone i zdewastowane. 

Science
"Printing the Unprintable" czy słów kilka o drukowaniu 3D. Przyznam się, że dla mnie tematy związane z techniką zawsze był trudne. I tu nie ma wyjątku. A to przecież nasza przyszłość. 

Leisure
Zdecydowanie bardziej od techniki wolę odpoczynek. "Murder Always in Fashion" przedstawia kilka seriali kryminalnych, dokładnie 3. Seriale, które trzymają w napięciu. Seriale, które pokazują ciemną stronę ludzkiej natury. Kryminały są dzisiaj niezwykle popularne. Seriale kryminalne śledzą ludzie na całym świecie próbując rozwiązać zagadkę odcinka. A Wy? Lubicie zagadki?

Language
"Whatchamacallit?" ale o co chodzi? Kto wie jak rozszyfrować taką zbitkę? I co ona oznacza? No własnie, w języku potocznym mamy wiele takich wyrażeń. I przypadkiem nie próbujcie ich dosłownie tłumaczyć... nie wyjdzie. :) Takie terminy zastępcze cały czas się pojawiają. W artykule znajdziemy kilka takich wyrażeń wraz z ich wyjaśnieniami i genezą. Przykład? A proszę bardzo: "thingy" czyli "thingumabob. :) Fajnie, prawda? A na sam koniec zachwycające D-słowa i wyrażenia. Generalnie o literce D. :) 

Miłej lektury :)P.S. Do magazynu dołączone są pliki dźwiękowe do niektórych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu), lista słówek z magazynu (w formacie pdf) oraz "Worksheets for teachers".

Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 58/2016.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza