czwartek, 21 kwietnia 2016

Queen Elizabeth II


Z pewnością, nie będę dziś oryginalna z moim wpisem. W dniu urodzin królowej brytyjskiej nie wypada pisać o niczym innym ;) tylko o królowej. Dziś napiszę o Elżbiecie do dnia koronacji. Jaka była, co robiła.... 3-letnia Elżbieta

Urodzona 21 kwietnia 1926 roku w Londynie Elżbieta Aleksandra Maria Windsor (Elizabeth Alexandra Mary), to obecnie panująca Królowa Elżbieta II. Pochodząca z dynastii Windsorów panuje od 6 lutego 1952 roku. Jest córką Króla Jerzego IV i jego żony Elżbiety Bowes-Lyon. 

Wiele osób jest przekonanych, że królowa Elżbieta jest królową tylko Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii (the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland). Jest głową jeszcze innych państw, m.in. Australii, Bahamów, Barbadosu, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.

Królowa Elżbieta jest także najdłużej panującym monarchą brytyjskim. 9 września 2015 roku pobiła rekord swojej prababki Wiktorii, która panowała przez 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.  


CIEKAWOSTKA: Rodzicami chrzestnymi małej Elżbiety byli między innymi jej dziadek król Jerzy V i jego żona królowa Maria. 


Elżbieta Aleksandra Maria to nie przypadkowy zbiór imion. Pierwsze z nich otrzymała po swojej matce, drugie i trzecie po prababkach (królowej Aleksandrze i królowej Marii). 


W momencie swoich narodzin, mała Elżbieta, była trzecia w kolejce do królewskiego tronu (po swoim ojcu i stryju, księciu Walii) i wtedy mało kto wierzył, że kiedyś zostanie królową. Mała Lilibet (tak nazywano księżniczkę) była posłuszną dziewczynką, bardzo przekonaną o swojej pozycji, o czym przekonał się m.in. premier Neville Chamberlain w roku 1930. Kiedy to zwrócił się do niej "Dzień dobry, mała damo" dostał reprymendę od małej Elżbiety "Nie jestem małą damą, jestem księżniczką Elżbietą". Była wnuczką króla dlatego też przysługiwał jej tytuł Jej Królewskiej Wysokości. 


W roku 1932 Elżbieta wraz z młodszą siostrą i rodzicami zamieszkała w zamku Windsor. Kiedy Elżbieta miała 10 lat, zmarł król Jerzy V, dziadek Elżbiety. Wtedy tron objął książę Walii stając się tym samym Edwardem VIII. Abdykował w roku 1936, po tym jak nie mógł poślubić wybranki swojego serca, dwukrotnie rozwiedzionej amerykanki Wallis Simpson. Królem został ojciec Elżbiety, książę Yorku, jako Jerzy VI. Tym samym Elżbieta była pierwsza w kolejce do tronu. 

Księżniczka Elżbieta w mundurze Wonem's
Auxiliary Territorial Service

Na początku 1945 księżniczka Elżbieta, za zgodą swojego ojca, wstąpiła do Women’s Auxiliary Territorial Service z numerem matrykuły 230873, w stopniu podporucznika (Second Subaltern). Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując ostatecznie stopień kapitana (Junior Commander). CIEKAWOSTKA: Elżbieta jest jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która odbyła służbę wojskową. Podczas odbywania służby ukończyła kurs mechanika samochodowego oraz zdobyła prawo jazdy. Obecnie, królowa Elżbieta jest jedyną osobą w Królestwie, która nie musi posiadać prawa jazdy, a jej samochód nie musi mieć tablic rejestracyjnych.


W 1947 roku, księżniczka Elżbieta odbyła swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną. Odwiedziła wtedy Związek Południowej Afryki. Tam też świętowała swoje 21 urodziny. Wtedy padły takie słowa: Oświadczam wobec was wszystkich, iż poświęcę całe moje życie, jakiekolwiek będzie, długie czy krótkie, służbie wam i Wielkiemu Imperialnemu Commonwealthowi (Wspólnocie Brytyjskiej – British Commonwealth), którego członkami jesteśmy my wszyscy.


Jak Elżbieta poznała swojego męża....


Zaczęło się dość niefartownie i w bardzo młodym wieku, Elżbieta miała wtedy zaledwie 13 lat. W lipcu 1939 roku Elżbieta i jej siostra chciały odwiedzić Akademię Marynarki. Jednak z powodu epidemii świnki nie było to możliwe. Księżniczkami zaopiekował się oficer grecko-niemiecko-duńskiego pochodzenia, Filip. Młody oficer wywarł ogromne wrażenie na księżniczkach, zwłaszcza na Elżbiecie. 


Ówczesnej królowej, matce księżniczki, związek ten się bardzo nie podobał, ze względu na zbyt bliskie związki krewnych Filipa z nazistami. Królowi nie spodobał się z powodu swojej prostoty i ubóstwa. Wbrew sprzeciwom pary królewskiej, Elżbieta zaręczyła się z Filipem w sierpniu 1946 roku. 10 czerwca 1947 roku zaręczyny zostały podane do publicznej wiadomości, zaraz po powrocie Elżbiety w podróży do Afryki, której celem było zapomnienie o Filipie.zdjęcie ślubne księżniczki
Elżbiety i Filipa
Ślub odbył się 20 listopada 1947 roku, a Filip otrzymał tytuł księcia Edynburga. Niestety książę Filip musiał wyjechać na Maltę, aby kontynuować swoją służbę wojskową. Elżbieta odwiedzała swojego ukochanego, a po pewnym czasie przeprowadziła się na Maltę. 

Pierwsze dziecko księżniczki Elżbiety i jej męża przyszło na świat 14 listopada 1948 roku. 

Dwa lata później, w sierpniu, księżniczka urodziła córkę Annę, w lutym 1960 roku syna Andrzeja, a w marcu 1964 Edwarda. 


Jak Elżbieta została królową...

Król Jerzy, ojciec Elżbiety, zaczął podupadać na zdrowiu. Księżniczka przejęła jego obowiązki odwiedzając Grecję, Włochy, Maltę, Kanadę, Stany Zjednoczone. Podczas pobytu w Kenii, w lutym 1952 roku, księżniczka dowiedziała się o śmierci swojego ojca, a wieści jako pierwszy przekazał księżniczce książę Filip. Król Jerzy VI zmarł 6 lutego 1952 roku na raka gardła. Pierwszy raz, od czasów Jerzego I, brytyjski monarcha wstępuje na tron przebywając za granicą kraju. Po raz pierwszy w historii nowożytnej, nie można dokładnie określić momentu wstąpienie monarchy brytyjskiego na tron, gdyż król Jerzy zmarł podczas snu. 


Elżbieta II została ogłoszona królową w czwartek, 7 lutego 1952. Koronacja odbyła się w czerwcu 1953 roku. CIEKAWOSTKA: W momencie podpisywania dokumentów, okazało się że kałamarz jest zepsuty. Lord Wielki Szambelan poradził królowej aby udawała, że podpisuje.  
Królowa Elżbieta tuż po koronacjiporter koronacyjny królowej 
Elżbiety i księcia Edynburga, 
czerwiec 1953
Insygnia królowej
- ostrogi św. Jerzego (symbol rycerskości), którymi zostały muśnięte jej kostki,
- królewski miecz (który Elżbieta zaniosła do ołtarza w geście oddania się w służbę Bogu), 
- jabłko (znak supremacji duchowości nad doczesnością), 
- bransolety (znak mądrości i szczerości), które zostały założone na jej nadgarstki, 
- pierścień, założony na palec serdeczny prawej dłoni, 
- berło z krzyżem (symbol sprawiedliwości) 
- berło z gołębicą (symbol Ducha Świętego). CIEKAWOSTKA: Po trwającej trzygodzinnej ceremonii, z ciężką koroną na głowie, berłem w lewej a jabłkiem w prawej dłoni, królowa nie miała siły wstać z tronu. Poprosiła o pomoc arcybiskupa. Czyż ta starsza Pani nie jest urocza? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz