czwartek, 7 kwietnia 2016

English Matters - 57/2016


Jest pięknie. Wiosna za oknem. Nie chce się siedzieć w domu. Chciałoby się spędzić czas w pięknym miejscu z ulubioną pozycją do czytania. Niestety nie miałam ostatnio takie możliwości i jeszcze ostatni numer magazynu "English Matters" przeczytałam w domowym zaciszu. Ale następnego na pewno nie odpuszczę i pójdę z nim w plener. A poczytałam sobie głównie o tym co zrobić, żeby lepiej mówić po angielsku. 

This and That

Kto by nie chciał żyć setki lat... w zdrowiu oczywiście... mimo, że medycyna robi ogromne postępy, tak do długowieczności to nam chyba daleko. Chyba, że jesteśmy żółwiami - wtedy mamy taką szansę... 
 
Kto z Was boi się wysokości? Ja tak. Nie ogarnia mnie paniczny strach ale jakoś tak wolę być bliżej ziemi niż dalej. Dlatego też pewnie nigdy nikomu nie udało się mnie namówić na diabelski młyn... no chyba, że byłby to The London Eye... wtedy bym się zastanowiła. :) 

Kto z Was słyszał o Brexit? Chyba wszyscy, bo to dość popularny temat w ostatnich miesiącach. A jest to jedno z modnych powiedzonek w roku 2015. Jest jeszcze "on fleek", "lumbersexual" i "binge watch".


People and Lifestyle

Ed Sheeran, muzyk, piosenkarz, który w swoich utworach opowiada historie miłości i tęsknot. Słuchając jego piosenek ma się nie odparte wrażenie, że są o nas. Jego styl muzyczny ukształtowała jego matka oraz ojciec, w których zawsze miał wsparcie. Od czwartego roku życia śpiewa w chórze kościelnym, a jego pierwsze duże wystąpienie muzyczne miało miejsce podczas koncertu charytatywnego w jego szkole. Tak to wszystko się zaczęło. Muzyka stała się jedynym planem na życie. Nagrał dwa albumu studyjne oraz wiele singli. Jego największym przebojem jest "I See Fire". Jaka jest prawda o cukrze? Każdy lubi słodycze, a tak kto mówi, że nie lubi to ściemnia :) Pierwszy gryz i ten cudowny słodki smak. Ale też każdy świadomy i rozsądny człowiek wie, że cukier nie jest obojętny dla naszego zdrowia. oczywiście jest nam potrzebny bo to źródło energii, ale z drugiej strony to kalorie skrzętnie liczone przez każdego, kto się odchudza. Temat jest nam dobrze znany, dlatego też warto zajrzeć do "English Matters" i poczytać o tym po angielsku. Będzie to dla nas łatwe - znamy temat, a w razie kłopotów mamy przecież słowniczek. 

"Consumerism on a Leash" to wywiad z Courtney Carver, blogerka (już ją lubię) i pisarka, która jest inspiracją dla wielu ludzi, pomaga zdefiniować na nowo ich życie. A wszystko to zaczęło się od zmian w jej życiu, od zredukowania stresu, bycia spokojniejszym. A że stres bywa stresujący to każdy wie ;) Courtney radzi co zrobić, żeby pozbyć się stresu ze swojego życia, a czasami nie potrzeba rewolucji. 
W artykule znajdziemy także kilka wskazówek gramatycznych dotyczących "few", "a few", "little" oraz "a little". Kiedy używamy? Co zrobić żeby tego nie pomylić? A wszystko wraz z przekładami.
Nie często spotykam gramatykę w "English Matters" i jestem bardzo zaskoczona tym razem, oczywiście na plus. Wiecie jak to lubię :)

Culture

Założycielem "Vouge", który ukazuje się od 17 grudnia 1892 roku, był Arthur Baldwin Turnure. I nie wiem czy wiecie, ale pierwszymi czytelnikami tego magazynu byli mężczyźni, którzy czytali o modzie męskiej, rozgrywkach piłkarskich lub o zwierzętach. W 1909 roku magazyn przejął Conde Montrose Nast, który odmienił magazyn. Jeszcze przed I Wojną Światową, Vogue ukazał się w Anglii. Obecnie ukazuje się w 25 krajach. Świetny artykuł dla każdego, kto interesuje się modą. Polecam.


Zastanawialiście się kiedyś dlaczego singapurscy studenci osiągają tak genialne wyniki w testach kompetencji? Ja wielokrotnie, bo pewnie też bym tak chciała. Gdzie jest w takim razie źródło sukcesu? Jak to oni robią? Oni ciągle są poddawani presji, testom, od których wiele zależy, np. test po szkole podstawowej jest dla nich decydujący, gdyż od niego zależy do jakiej szkoły średniej pójdą, a wszyscy chcą iść do tej najlepszej. Dwujęzyczna edukacja jest również kluczem do sukcesu. To ich rozwija, daje większe możliwości. Czy to jest dobry model nauczania dla naszych dzieci? Może. Ale dużo jeszcze pracy przed nami, żeby to wyglądało tak jak powinno. 

Language

50 Tips to Speak English Better czyli jak mówić lepiej po angielsku. Opisywać ich wszystkich  nie będę, a przynajmniej nie w tym poście. Pamiętajcie jedno, aby dobrze mówić po angielsku to trzeba w ogóle mówić. Wielu ma blokadę, zupełnie nie wiem przed czym, przecież to nie boli. Jeśli na początku wstydzicie się mówić publicznie, zacznijcie mówić do siebie. Tak, ja wiem, brzmi to co najmniej dziwnie ale to świetny sposób. Rozmawiajcie z innymi po angielsku. Poświęćcie na to kilka minut dziennie, ale róbcie to systematycznie. Conversation Matters

Taka delikatna kontynuacja poprzedniego artykułu, tego o mówieniu. Jak zachować się przy stole. O czym rozmawiać, a o czym nie? Znajdziecie tu przykładowe dialogi oraz zwroty. Dotyczą one zarówno domowych obiadów w rodzinnym gronie, jak i oficjalnych biznesowych wyjść. Dowiecie się także, co zrobić i jak zareagować na kulinarną katastrofę. I wiele, wiele innych. 


Travel

Wracamy do Szkocji :) Edinburgh uznawany jest za oficjalną stolicę Szkocji od piętnastego wieku. Miasto położone na południowych krańcach pięknej krainy, na wybrzeżu, u ujścia rzeki Forth do Morza Północnego. Jak ja bym chciała Wam opisać wszystko co jest warte uwagi to by mi bloga nie starczyło. Wspomnieć mogę tylko o Princes Street w Edinburgh, o zamku z dwunastego wieku oraz o Scott Monument, czyli 61metrowym gotyckim pomniku na cześć pisarza Waltera Scotta.


Leisure

Na koniec czeka na Was rozłożony na części pierwsze utwór Eda Sheerana "Lovin' According". Jest to ciekawy sposób na naukę angielskiego. Nawet nie wiecie ile ciekawych rzeczy może kryć się w jednej piosence. Spróbujcie kiedyś zrobić coś podobnego. 


Miłej lektury :)P.S. Do magazynu dołączone są pliki dźwiękowe do niektórych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu),lista słówek z magazynu (w formacie pdf), dodatek specjalny "My body" oraz Worksheets for teachers".

Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z Magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 57/2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz