czwartek, 23 kwietnia 2015

St. George's Day czyli slów kilka o patronie Anglików

flaga Anglii (krzyż św. Jerzego)
Dziś jest dzień świętego Jerzego, patrona Anglii, ale nie tylko. Święty Jerzy patronuje również Portugalii, Litwie, Etiopii, Bułgarii, Gruzji, Katalonii, Serbii oraz Czarnogórze. Poza wymienionymi państwami święty Jerzy jest ponadto patronem archidiecezji białostockiej, wieleńskiej oraz diecezji pińskiej. 


źródło
Święty Jerzy urodził się w III wieku w Kapadocji, zmarł 23 kwietnia ok. 303 roku w Lyddzie. Jest świętym kościoła katolickiego a przez kościół prawosławny uznany jest wielkim męczennikiem (martyr). 

Święty Jerzy traktowany jest jako postać legendarna, jednak niektóre źródła dowodzą, że święty Jerzy jest osobą historyczną. 

Tradycyjna legenda o świętym Jerzym opowiada o jego walce ze smokiem (dragon). Bardziej współczesna legenda omija wątki fantastyczne i przedstawia karierę militarną świętego Jerzego. 

Współczesna legenda
Jerzy urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku. Miejsce narodzin Jerzego nie jest dokładnie znane, jedne źródła podają Coventry w Anglii a inne - Kapadocję, dawną krainę położoną w Turcji skąd pochodził ojciec świętego Jerzego. Podążając za przykładem ojca Jerzy wstąpił do armii rzymskiej zaraz po osiągnięciu dojrzałości. Jerzy był dobrym żołnierzem (soldier), otrzymał tytuł hrabiego a podczas postoju cezara Dioklecjana w Nikomedii należał do jego osobistej ochrony. 
W roku 303 Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowanie chrześcijan (Chrystians) na terenie Imperium. Jerzy, mimo, że był chrześcijaninem i krytykował decyzję cezara, był zobowiązany do uczestnictwa w tych prześladowaniach. Zezłoszczony cesarz wydał rozkaz torturowania Jerzego oraz jego zabicia przez ścięcie pod murami miejskimi, 23 kwietnia 303-305 roku. Ciało Jerzego wróciło do Lyddi, gdzie zostało pochowane. 


Święty Jerzy i smok
Opowieść o świętym Jerzym i smoku jest legendą, która przybyła do Europy wraz z krucjatami i opowiadana jest w formie romansu. 

Smok zrobił swoje gniazdo w źródle, którego woda służyła mieszkańcom miasta Silene. Mieszkańcy musieli wypędzać smoka z jego gniazda gdy tylko chwieli nabrać trochę wody. Aby smok ustąpił, mieszkańcy oferowali mu owcę, a jeśli jej nie znaleźli - jedną z dziewczyn, która wybierana była przez losowanie. Pewnego razu losowanie wskazało księżniczkę. Król próbował wszelkich sposobów aby ocalić życie księżniczki, jednak nie dało to żadnego efektu. Księżniczka miała zostać ofiarowana smokowi. Wtedy pojawił się Jerzy, który stając twarzą w twarz ze smokiem, obronił się znakiem krzyża, pokonał go i ocalił księżniczkę. Pogańskie miasto przeszło na chrześcijaństwo z wdzięczności za pokonanie smoka. 
  pomnik świętego Jerzego w Tbilisi, GruzjaJak widzicie, dwie różne legendy, dwa różne spojrzenia na świętego Jerzego. Łączy ich jedno - bohaterska postawa Świętego.  

Pod wezwaniem Świętego Jerzego powstało kilka bractw rycerskich oraz zakonów, w tym rycerskich. Święty Jerzy jest także patronem górników, żołnierzy, skautów oraz harcerzy. Również rolnicy uważają Świętego Jerzego za swojego patrona.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz