środa, 1 kwietnia 2015

Big Ben


Big Ben znany jest każdemu. Jeden z punktów (landmark) obowiązkowych wycieczki po Londynie. Obecny na prawie każdej pocztówce oraz innych gadżetach. Błędnie uważa się, że Big Ben to nazwa wieży i zegara. Prawda jest taka, że Big Ben to nazwa dzwonu znajdującego się w wieży, która posiada drugą co do wielkości poczwórną zegarową tarczę (pierwsze miejsce zajmuje Minneapolis City Hall). 


Początkowo nazwa Big Ben odnosiła się do dzwonu St. Stephen's Tower, zwanej również The Clock Tower, należącej do Pałacu Westminsterskiego. Znajduje się w jego północnej części. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60letniego panowania królowej Elżbiety (Diamond Jubilee). 

Budowa wieży (tower) została ukończona w 1858 roku a decyzję o jej budowie podjęto zaraz po pożarze części pałacu 16 września 1834 roku.  

Wieża ma 96,3 m wysokości i zaledwie 15 m2 powierzchni fundamentów. Na sam szczyt wieży prowadzi 334 schodów a średnica tarczy zegarowej ma 7 m. 

Projektantem (designer) zegara (wybranym w drodze konkursu) został Augustus Pugin. Warunki opracował jeden z królewskich astronomów Sir George Airy, a najważniejszym warunkiem było precyzyjne odliczanie czasu, które miało być koordynowane dwa razy w ciągu dnia drogą telegraficzną z czasem wybijanym w obserwatorium w Greenwich. Zegar wykonał w roku 1854 Edmund Beckett Denison. 

Zegar miał swoje przygody podczas tylu lat pracy. Podczas I wojny światowej dzwony ucichły (silenced) i tarcze zegarów zgasły (darkened) w nocy aby zapobiec atakowi niemieckich sterowców. W 1949 roku stado ptaków usiadło na wskazówce odmierzającej minuty i zegar złapał 41 minutowe opóźnienie. W noc sylwestrową po bardzo obfitych opadach śniegu w roku 1962, zegar opóźnił się o 10 minut. Dzwony zamilkły również podczas pogrzebu (funeral) Winstona Churchill'a. W 1976 roku miała miejsce pierwsza awaria dotycząca metalowych części mechanizmu, który jest odpowiedzialny za bicie dzwonu. W wyniku tego zegar milczał od 10 sierpnia 1976 do 9 maja 1977. W roku 1997 zegar zatrzymał się dwa razy a w 2007 przestał tykać przez 90 minut. W 2013 roku, dzwony ponownie zamilkły podczas pogrzebu, tym razem Margaret Thatcher. 

Dzwon swoją nazwę zawdzięcza Benjaminowi Hall, głównemu komisarzowi robót w 1858 roku. 
Pierwszy dzwon, który był gotowy w roku 1856 ważył 16 ton i był testowany na dziedzińcu pałacu z uwagi na nie zakończoną budowę wieży. Po wielu próbach dzwon się rozpadł a z jego kawałków wytopiono kolejny. W 1858 trzynastotonowy dzwon został umieszczony na wieży. Po raz pierwszy odezwał się 31 maja 1959 roku. Po dwóch miesiącach od tego wydarzenie, dzwon pękł z powodu zbyt ciężkiego młota. Wymiana dzwonu na nowy i lżejszy nastąpiła dopiero po trzech latach. Dzwony można usłyszeć także w BBC Radio 4 o godzinie 18 i o północy od 31 grudnia 1923 roku. 
Na wieży znajdują się dodatkowo 4 mniejsze dzwony, słyszalne co kwadrans (quarter). 


P.S. Kalendarz nadal dostępny pod linkiem >> KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz