sobota, 12 września 2015

English Matters 54/2015

Deszczowa sobota a przede mną najnowszy numer magazynu English Matters. Ten weekend będzie weekendem czytelniczym.
Bohaterem tego numeru magazynu jest książę Harry, którego przedstawiać Wam chyba nie muszę. Odwiedzimy także Polonię na Haiti oraz przeczytamy wywiad z Witoldem Skowrońskim. Co jeszcze? Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do przeczytania recenzji, która znajduje się poniżej a także gorąco polecam lekturę całego magazynu.   This and That 
Mała rozgrzewka. Kilka krótkich tekstów na rożne tematy. Tym razem znajdziemy tu m.in. słów kilka o efekcie Pigmaliona, o Chimamanda Ngozi Adichie, a także o prześmiesznych flirciarskich tekstach. Jak nie wiecie jak kogoś poderwać albo chcecie zrobić to w oryginalny sposób, to na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.
          Can I borrow your kiss? I promise I'll give it back.

          Come and live in my heart, and pay no rent.

People and Lifestyle  
"Prince Harry - The Spare to the Hair". Kiedy księżna Catherine urodziła swoją córkę - Charlotte, książę Harry spadł na 5 miejsce w kolejności do tronu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek zasiądzie na tronie. W artykule opublikowanym w English Matters przeczytamy m.in. o tym iż w książęcych żyłach płynie więcej krwi Spencerów niż Windsorów. Po tragicznej śmierci matki Harrego, książę znalazł pocieszenie w armii, w której się odnalazł. Był pilotem śmigłowca wojskowego, a w przeszłości słuzył w Afganistanie. Jednak książę to nie tylko żołnierz, to także człowiek o wielkim sercu, co potwierdza jego zaangażowanie w akcje charytatywne, podobnie jak jego matka. Co dalej? co zamierza robić Harry? Dlaczego zrezygnował ze służby w armii? 
"Tramwaj zwany pożądanie", "Kotka na gorącym dachu" to tytuły Wam znane. Tennessee Willliams jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy. W kazdej chwili, gdzieś na świecie, grana jest jego sztuka. W atykule przeczytany m.in.o tym jak to wszystko się zaczęło, jakim był człowiekiem, co takiego fascynującego jest w jego dziełach. 
"Haitian Lapologne" Polacy żyją w bardzo wielu krajach na całym świecie, nawet na Haiti. Ja byłam nieco zaskoczona, jak przeczytałam, że nawet w tak egzotycznym kraju spotkać można Polaka. Jak to się stało, że nasi rodacy zawędrowali aż tam? Tego Wam tu teraz nie napiszę, musicie sami przeczytać. Powiem Wam tylko, że Napoleon ma coś z tym wspólnego. Niestety obecnie, coraz rzadziej usłyszymy na Haiti "my, Polacy", język jest zapominany i coraz mniej ludzi wygląda jak Słowianie.
Ostatni artykuł - "Occupation - Conference Interpreter" to artykuł, który przeczytałam jako pierwszy. Dlaczego? Bo znajdziecie w nim odpowiedź na pytanie: Jaki jest najlepszy sposób na naukę języków obcych?. Jest to wywiad z Witoldem Skowrońskim. Opowiada on o metodach uczenia się języków obcych, o tym czy Polacy są dobrzy w językach obcych i jak wypadamy w porównaniu z innymi narodami. Polecam!

Culture 
Brrr... aż mnie ciarki przeszły jak zobaczyłam zdjęcie i przeczytałam tytuł kolejnego artykułu - "Prime Time with the Undead". Słyszeliście kiedyś o programie telewizyjnym "The Walking Dead"? Ja nie. Może dlatego, że takie programy nie są dla mnie. Pierwszy raz został wyemitowany w 2003 roku i do chwili obecnej doczekał się 130 edycji na całym świecie. Ten artykuł zostawię sobie na nieco słoneczniejszy dzień i z pewnością nie będę go czytać wieczorem. Jednak każdy z Was kto lubi taki klimaty zaczyta się w nim.
Całe szczęście jest kolejny artykuł - 
"More Euro in
Europe?" czyli o tym, że Polska może wkrótce dołączyć do strefy euro. Dużo specjalistycznego słownictwa (jest słowniczek) nieco przeraża ale wiele z tych zwrotów jest znanych. Przeczytamy o tym jakie kryteria należy spełnić aby dany kraj mógł się znaleźć w strefie euro, o plusach i minusach bycia w tej strefie.  Travel 
Czas na wakacje w Sztoholmie, stolicy Szwecji, mieście położonym na 14 wyspach z bogatą kulturą i pięknymi widokami. Autor artykułu opowiada o tym, gdzie iść gdy poczujemy się głodni, o przygotowywaniu kawy i oczywiście o zespole ABBA. 
Language 
"Streetcar Burning with Desire" Autorstwa Tennessee Williams'a to klasyczna sztuka, która odkrywa ludzkie emocje. Język emocji został dokłądnie opisany w tym artykule. Fragment sztuki został rozłożony na czynniki pierwsze i praktycznie każde słowo dokładnie wyjaśnione i omówione z podanymi przykładami. Bardzo ciekawie napisane.  


Conversation Matters 
Nie znaczy nie czyli jak nie zgadzać się i odmawiać w odpowiedni sposób. Nauczymy się jak grzecznie odmówić bądź nie zgodzić się ze zdanie innej osoby, jak zrobić to w asertywny sposób a nawet niegrzeczny (może lepiej nie ;)). Dodatkowo kilka przykładów kłótni, politycznej wymiany zdań oraz sprzeczki między kumplami.   


Leisure 
Coś dla fanów motoryzacji - "Drifting - a Motorsport Craze". Sport, który w telewizji nie pojawia się często, a wręcz wcale. Jeśli nie wiecie o co w tym chodzi, to odpowiedź znajdziecie właśnie tu. Jak zacząć i w jaki sposób się w tym rozwijać, oraz w jaki sposób wyłaniany jest zwycięzca w zawodach.  

Ja wracam do lektury a Wam życzę miłego weekendu.  P.S. Do magazynu dołączone są pliki dźwiękowe do niektórych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu).Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z Magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 53/2015.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz