niedziela, 13 września 2015

Windsor Castle

Pora na kolejną wycieczkę. Długo się na nią wybierałam ale jest, odwiedzamy zamek Windsor. Jest to zamek królewski, od 1110 roku stanowi rezydencję królów angielskich. Został wybudowany po inwazji Normanów przez Wilhelma I Zdobywcę. Położony jest w miejscowości Windsor, w Anglii, około 30 km od Londynu.


źródło


Jest to jeden z obowiązkowych budynków, które należy koniecznie zwiedzić będąc w Zjednoczonym Królestwie.

źródło

Pierwotna warownia w Windsorze wznoszona była w latach 1028-1087 z polecenia ówczesnego króla Anglii - Wilhelma I Zdobywcy. W kolejnych latach i wiekach budowla była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana przez angielskich władców, aż osiągnęła swoje obecnie imponujące rozmiary. Całość zajmuje około 5 hektarów, na których znajduje się słynna XIV-wieczna Okrągła Wieża (Round Tower).

W pełnych przepychu wnętrzach zgromadzone zostały bogate kolekcje dzieł sztuki. Obejrzeć można tu m in. liczne rzeźby, kolekcje zbroi średniowiecznej, królewskie zbiory porcelany a także galerie obrazów z dziełami Rubensa, Holbeina czy Lawrenca.
Odwiedzając warownię koniecznie trzeba zobaczyć pochodzący z 1924 roku domek dla lalek królowej Marii. Przedstawia on ówczesną brytyjską rodzinę królewską w skali 1:12. Przechadzając się po wnętrzach zamku warto także zajrzeć do słynnej komnaty Waterloo Chamber, która zbudowana została dla upamiętnienia zwycięstwa Anglików nad armią Napoleona w 1815 roku.

źródło

W 1992 roku warownia ucierpiała na skutek pożaru, który zniszczył blisko 100 zamkowych komnat. Przywrócenie im dawnej świetności zajęło prawie pięć lat.


Obecnie Zamek w Windsorze jest najstarszym i największym zamieszkałym zamkiem na świece (45 000 m2 to jedynie podłogi zamku). W rezydencji mieszka i przyjmuje swoich gości królowa - Elżbieta II.

Jedziemy na wycieczkę? :) 1 komentarz:

  1. W sierpniu i wrześniu są oferowane rownież dodatkowe atrakcje takie jak zwiedzanie kulisów kuchni królewskiej (oczywiście dodatkowo płatne - ale wrażenia niezapomniane). Fajne jest to, ze kupując bilet wstępu na stronie https://www.royalcollection.org.uk/visit/windsorcastle - mozna go wykorzystać wielokrotnie przez cały rok! O ile pamietam to niestety nie było możliwości zwiedzania ogrodów ale koniecznie trzeba zaliczyć spacer aleją prowadząca do zamku ( The Long Walk ) , który przy słonecznej pogodzie pozwoli na zrobienie pięknych fotografii i piknik w parku :-) No i oczywiście wstęp do parku jest bezpłatny.

    OdpowiedzUsuń