poniedziałek, 8 lutego 2016

English Matters 56/2016


Nie mogłam się oderwać. Po prostu nie mogła, zresztą jak zawsze ;) W najnowszym magazynie "English Magtters" znajdziemy artykuły o Angelinie Jolie, o Szkocji, o brytyjskich klasach, ale nie tych w szkole oraz odwiedziny Manchester.


This and That

Poland - Interesting Facts czyli kilka słów o Polsce. Kilka krótkich tekstów. Np o fotografie dzikiej natury, 20letnim Mateuszu, który zdobywa nagrody w prestiżowych konkursach fotograficznych.
Znajdziemy także kilka ciekawych zdjęć z Polski, chociażby chrząszcza w Szczebrzeszynie.
Kolejna notatka dotyczy Nagrody Solidarności, którą ustanowił Minister Spraw Zagranicznych i która po raz pierwszy została przyznana w 2014 roku. Jaka to nagroda i kto ją dostał (a nie byli to Polacy) przeczytacie w magazynie. Zachęcam.
Czy wy wiecie, że są take momenty w życiu młodego brytyjczyka i amerykanina. Najbardziej stresująca dla młodego brytyjczyka i amerykanina jest starodawna tradycja przemowy świadka na ślubie. Dlaczego to takie stresujące? Nie zdradzę.

People and Lifestyle 

Angelina Jolie - A Private Life on Public View. Uważana za jedną z najpiękniejszych aktorek na świecie. Zdolna o wielkim sercu. Kiedy idzie po czerwonym dywanie nikt nie potrafi oderwać od niej oczu, jest zjawiskowa. Angelina urodziła się w 1975 roku w Los Angeles. Jej ojciec i matka, którzy byli amerykańskimi gwiazdami filmu, rozwiedli się gdy mała Angelina miała zaledwie 3 latka. Życie aktorki nie było łatwe już młodzieńczych lat. Wyśmiewana w szkole za bardzo szczupłą sylwetkę oraz okulary nie zrezygnowała. W latach 90. pojawiała się na szczytach list z najpiękniejszymi kobietami na świecie. Przełomowa okazała się rola w filmie "Tomb Raider", w filmie opartym na grze komputerowej. Prywatnie, Angelina, jest matką gromadki dzieci, która każdego dnia boryka się w takimi samymi problemami jak każda inna matka. A jest jej tym trudniej, że 24 godziny na dobę patrzą na nią ludzie z całego świata. W tym wszystkim ma czas i siłę dla tym najbardziej bezbronnych i ubogich. Poświęca się na rzecz organizacji dobroczynnych. Jej charyzma pozwala na czynienie dobra. Czego jeszcze dowiemy się Angelinie?

Lesson in Love czyli wywiad z Evan'em Marc Katz, profesjonalnym trenerem randkowym. Tak, trenerem randkowym. Evan udziela rad jak zachować się na pierwszej randce, jaki jest najlepszy wiek na znalezienie miłości wiele innych. Ciekawy artykuł, zwłaszcza, że Walentynki już tuż tuż.

The British Class System - From Toffs to Precariats. To jest ten artykuł, którego jeszcze nie zdążyłam przeczytać. Jakoś tak ekonomia nie jest moją ulubioną dziedziną życia. Zwłaszcza jeśli dzieli się ludzi na elity i klasy niższe. Oczywiste jest, że są ludzie, którzy zarabiają nieco więcej niż pozostali, ale czy to powód do dzielenia społeczeństwa?

Ja sobie ten artykuł zostawię na później.Zdecydowanie ciekawszy jest "Erasmus Experience". Czyli o wymianie studenckiej. Młodzi ludzie jadą w nieznane im miejsce, poznają nowych ludzie oraz zwiedzają często egzotyczne dla nich kraje i miejsca. Erasmusie patronuje Unia Europejska. Doskonała szansa na zdobycie nowych doświadczeń oraz podszkolenie języka obcego.


Culture

A Girl with a Dream. Jak kobieta sobie coś postanowi to tak ma być. ;) Mary Anne Evans, młoda kobieta, postanowiła zostać pisarką. Niby nic trudnego, prawda? Ale żyła w czasach kiedy kobiety nie miały wiele do powiedzenia. Publikowała zatem pod pseudonimem, męskim oczywiście. Znała wiele języków obcych, za wyjątkiem niemieckiego. Znała francuski, włoski, hiszpański, łacinę oraz grekę. Jaka jeszcze była Mary Anne? Co odrzucała a w co wierzyła? 


Tax Trouble. Skarbówka potrafi skutecznie utrudnić nam życie. To wie każdy. Praworządni obywatele świata wiedzą, że obciążenie związane z płaceniem podatków jest ogromne. a Podatki istnieją od setek, jak nie tysięcy, lat. A denerwują każdego. Podziękować możemy za to starożytnym Rzymianom, którzy po raz pierwszy wprowadzili system podatkowy. W artykule znajdziecie krótką historię podatków. Autor opisuje także podatki w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Mówiłam już, że ekonomia i ja się nie przyjaźnimy? :)

Za to co innego podróże, chociażby ręką po mapie i w internecie. Chętnie bym się wybrała do Mysteriuos Scotland żeby zobaczyć piękne zamki i jeziora. Naturalne piękno. Szkocja ma także ogromną kolekcję duchów, które polują na ludzi w ogromnych zamczyskach, np w Glamis Castle, zamku który wybrał Szekspir do swojej sztuki "Makbet". Albo Duntrume, gdzie możemy usłyszeć jak ktoś gra na szkockich dudach w środku nocy. A zamek jest opustoszały, tam nikogo nie ma. 

Conversation Matters

The Keys to Texting. RUOK? a może RU there? Czyli skróty, które stosuje się w krótkich wiadomościach. Bo przecież liczy się szybki przekaz informacji. Umiecie rozszyfrować takie skróty jak:
Bff
B4
2MORO
K
IMO
Spróbujcie i dajce znać w komentarzach. :) 

Travel

I znów podróżujemy. Tym razem Get Ready For Manchester. Miasto położone w Anglii, przyciąga miliony turystów każdego roku. Jednym z najpiękniejszych budynków w mieście jest The Royal Exchange Theatre. A w lipcu można zobaczyć Manchester International Festival. W Manchester znajduje się też najstarsza ogólnodostępna biblioteka na świecie. Ciekawi większej ilości informacji? Wiecie gdzie znaleźć. ;)

P.S. Do magazynu dołączone są pliki dźwiękowe do niektórych artykułów (do ściągnięcia ze strony internetowej magazynu) oraz lista słówek z magazynu (w formacie pdf).

Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w powyższym wpisie pochodzą z Magazynu dla uczących się języka angielskiego "English Matters" 56/2016.1 komentarz:

  1. Super, takie właśnie pomoce są potrzebne. Dzięki nim nauka jest przyjemniejsza i szybciej wchodzi do głowy.

    OdpowiedzUsuń