piątek, 1 maja 2015

Stonehenge


Stonehenge jest jedną z najbardziej znanych europejskich budowli megalitycznych, pochodzących z epoki neolitu i brązu, czyli bardzo bardzo dawno temu. Krąg kamienny położony jest w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Anglii.  

Stonehenge na mapie
Nikt nie jest w stanie powiedzieć kto i dlaczego zbudował te kamienne kręgi. Najprawdopodobniej ten krąg kamienny związany był z kultem Księżyca i Słońca, symbolizujących kobietę i mężczyznę. Obiekt ten wraz z innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1986. Pieczę nad kręgiem stanowi Schedules Ancient Monument a obiektem zarządza English Heritage. 

Nazwa pochodzi z języka staroangielskiego: stān - kamień (stone) i hencg - otaczać (hinge) lub hen(c)en (szubienica). 

Historia obiektu jest bardzo długa, dlatego też szybki skrót :) Kręgi powstawały w bardzo długim okresie czasu, zaczynając od roku 2950 pne a kończąc w 1600 pne. 
Stonehenge składa się z kolejnych elementów, które ustawiane były w dużych odstępach czasu. Miejsce w którym powstawały kręgi już przed rokiem 2950 one miało znaczenie kulturowe o czym świadczą znajdujące się w okolicach megalitu groby datowane na rok 3100 pne oraz usypany wał ziemny. 
Zdjęcie satelitarne kręgów kamiennych Stonehenge


Znalazłam wiele informacji dotyczących budowy kręgu jednak nie będę ich Wam w szczegółach przybliżać. Naszpikowane są specjalistycznym słownictwem. W internecie jest tego naprawdę dużo. 

Dużo informacji znajduję się na stronie internetowej - KLIK

Co roku w czerwcu w Stonehenge tysiące ludzi witają lato i słońce. W czasie letniego przesilenia Stonehenge ściąga tysiące ludzi aby zobaczyć pierwszy letni wschód słońca nad pierwszym elementem kręgu czyli Hell Stone. Jest to jedna z okazji, podczas których można wejść do wnętrza kręgu. W pozostałe dni krąg jest niedostępny dla zwiedzających. Podobne świętowanie na miejsce w grudniu podczas najkrótszego dnia w roku. 

Kręgi kamienne widziane z pokładu samochodu Google Maps 
Każdego roku Stonehenge odwiedzają miliony turystów, co nie pozostanie obojętne dla kamiennych kręgów. Podobnie zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na obiekt. Dlatego też organizacja zajmująca się Stonehenge robi wszystko aby kręgi pozostały w jak najlepszym stanie. Kręgi mają już 5000 lat. Czy przetrwają kolejne 5000? 


P.S. Kalendarz nadal dostępny pod linkiem >> KLIK

4 komentarze:

 1. A ja po tym edukacyjnym poscie polecam piosenke skandynawskich komikow Ylvis o Stonehenge wlasnie :) https://www.youtube.com/watch?v=mbyzgeee2mg Z angielskimi napisami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo :) Dziękuję. Pod tym linkiem tylko pokazuje mi polskie napisy... tutaj jest tylko z angielskimi --> https://www.youtube.com/watch?v=twiY3WWqA5o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie nie ma polskich,ale napisy mozna wlaczyc lub wylaczyc sobie. Te oryginalne u Ylvis sa zawsze angielskie.

   Usuń
  2. no to dziwne... :) ja na youtubie się znam tak samo jak na chemii molekularnej...

   Usuń