niedziela, 31 maja 2015

Tower Bridge

Tower Bridge to jedyny ruchomy most w Londynie. Znajduję się w pobliżu Tower of London, od której bierze swoją nazwę. Bardzo często mylony jest z sąsiednim London Brigde. Jest to jeden z wielu obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas wizyty w Londynie. Horace Jones
Historia wybudowanego w stylu wiktoriańskim Tower Bridge sięga 1872 roku, kiedy parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiej przeprawy mostowej przez Tamizę. Zarządcy zamku, znajdującego nie się nieopodal zgłaszali wiele zastrzeżeń, ale pomimo to ustawa została uchwalona. Postawiony został jednak jeden warunek (spełniony) - styl mostu musi harmonizować ze stylem zamku. Architektem mostu został Horace Jones, który zaprojektował stalowy szkielet mostu obłożony kamieniem. Most został ukończony w 1894 roku. W pierwszym miesiącu użytkowania mostu podniesiono go 600 razy, obecnie robię się to kilka razy w tygodniu. Tower Bridge jest mostem zwodzonym, co umożliwia przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 metra wysokości powyżej poziomu wody. Cała ta operacja trwa siedem minut. W roku 1952 gdy autobus przejeżdżał przez most zaczął się on podnosić, na szczęście nikomu nic się nie stało. Zgodnie z tradycją, jeśli na pokładzie statku, który ma przepłynąć jest Królowa Brytyjska, to przęsła statku muszą być maksymalnie uniesione. 


O początku swojego istnienia Tower Bridge uznawany był za arcydzieło i porównywano go do wieży Eiffla, wybudowanej pięć lat wcześniej. Mechanizm mostu, który regulował otwarcie środkowej części ważył ponad 2 000 ton. Obecnie nie jest on używany, został zastąpiony nowoczesnym elektrycznym urządzeniem. 

Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, które zostały połączone na górze dwoma pomostami (kładkami dla pieszych). Zawieszona są 34 metry nad jezdnią. 
W latach 1909 - 1982 chodniki dla pieszych zostały zamknięte, gdyż most stał się idealnym miejscem dla samobójców, którzy rzucali się z niego do Tamizy. Obecnie most jest idealnym miejscem do podziwiania Tamizy i Londynu. 
Od niedawna dodatkową atrakcją jest szklana podłoga w górnych chodnikach, dzięki której oglądać moment podnoszenia mostu. 

Więcej na ten temat możecie poczytać na stronie internatowej www.towerbridge.org.ukBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza