środa, 4 lutego 2015

czasowniki nieregularne - how to learn?W ramach cyklu GRAMMATICAL WEDNESDAY dziś pomogę Wam troszkę z nauce czasowników nieregularnych. Nie jest to łatwe i szybkie zadanie ale przecież nie od razu Kraków zbudowano. 

Nauka czasowników nieregularnych zawsze i każdemu sprawiała kłopot. Najlepszą metodą nauki tego zagadnienia jest wypracowanie własnej metody. Każdy z nas uczy się nieco inaczej, jeden jest wzrokowcem i woli sobie wszystko zapisać, drugi jest słuchowcem i zdecydowanie bardzo woli słuchanie, a jeszcze inna osoba będzie wolała pracować z komputerem. 

W nauce czasowników nieregularnych można zauważyć pewne prawidłowości. Dotyczą one budowy trzech form czasowników, np. know - knew - known, grow - grew - grown itd. 

Dobrze jest przepisać czasowniki w takie grupy, albo znaleźć w internecie. Ja znalazłam taki podział w książce Raymonda Murphy'ego "Grammar in Use - Elementary", który możecie pobrać >>>TUTAJ<<<Znalazłam również gdzieś w internecie podział czasowników nieregularnych przedstawiony w inny sposób. Niestety nie pamiętam, skąd go mam. Przedstawiam go Wam jedynie jako podpowiedź. 

Czasowniki można również podzielić na inne grupy (tematyczne). Ważne aby pisać i w ten sposób się uczyć. 

Dla osób lubiących pracować przy komputerze mam grę - Irregular Verb Wheel Game. Znajduje się ona na stronie jednego z wydawnictw językowych - Macmillan. Z grze tej ćwiczymy nie tylko trzy formy czasowników nieregularnych, ale także gerund (czasownik z końcówką -ing) oraz Present he/she/it. Mamy ograniczony czas 2 minut. 
A tak to wygląda: Grę znajdziecie >>>TUTAJ<<<

Można również skorzystać z gotowych ćwiczeń, których w internecie jest całe mnóstwo. 

I ostatni sposób, ale również godny uwagi. Są to fiszki, o których na pewno słyszeliście. Z fiszek można się uczyć słownictwa, nie tylko czasowników nieregularnych. Gotowe do kupienia fiszki znajdziecie w księgarniach oraz oczywiście w internecie. Ja jednak polecam samodzielne ich wykonanie. Poniżej jest przykład fiszki, z jednej strony czasownik w języku polskim, a z drugiej w języku angielskim wraz z trzema formami. Dodatkowo na tych fiszkach zapisane jest przykładowe zdanie, które pomoże nam w zapamiętaniu czasownika oraz obrazek. Takie fiszki możemy stworzyć sobie sami. Pisać przykłady, kolorować, robić wszystko co tylko pomoże nam w zapamiętaniu danego słówka. Z fiszek możemy korzystać wszędzie, podczas podróży do pracy, do szkoły lub na spotkanie za znajomymi. Nie zajmują dużo miejsca a są bardzo pomocne. 

A teraz czas na obiecaną tydzień temu listę czasowników nieregularnych. Znajdziecie ją >>>TUTAJ<<<
Listę czasowników znajdziecie w każdej książce do nauki języka angielskiego. Często jest tak, że na taką listę wpisane są tylko te podstawowe czasowniki. Dlatego jeśli nie jesteście pewni, czy dany czasownik jest regularny czy też nie, zajrzyjcie do słownika. W każdym dobrym słowniku, przy danym czasowniku (jeśli jest on nieregularny) są zapisane trzy formy czasownika. W słownikach znajdziecie również listy tych czasowników. 

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby ciągle powtarzać, czy to przez fiszki, czy robiąc ćwiczenia. Nie odkładajmy na bok czasowników, których się już nauczyliśmy a ciągle je powtarzajmy dokładając sobie nowe. 

Mam nadzieję, że moje pomysły są Wam choć troszkę pomocne. A jeśli macie swoje własne sposoby, to podzielcie się nimi ze mną i z innymi czytelnikami. 

Let's learn irregular verbs!
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza