sobota, 28 lutego 2015

Holyrood Abbey

Dziś żegnamy się z lutym wpisem o Holyrood Abbey. Przez cały miesiąc luty opactwo królowało na naszym kalendarzu (do pobrania nadal >TUTAJ<). 


Opactwo Holyrood to niestety już tylko ruiny, położone w Szkocji, w Edynburgu. Opactwo (abbey) zostało założone w 1128 przez króla Dawida I. W XV wieku, klasztor pełniący rolę pensjonatu (guesthouse) rozwinął się do królewskiej rezydencji (residence), a po szkockiej reformacji pałac Holyroodhouse został rozszerzony. Kościół klasztorny został wykorzystany jako kościół parafialny (parish), aż do XVII wieku. Niestety w wieku XVIII został zniszczony. Pozostałe mury opactwa leżą w sąsiedztwie pałacu, na wschodnim końcu Royal Mile. 
Nazwa Holyrood to połączenie dwóch słów - holy i rood. Holy to w języku polskim 'święty' a rood to stare słowo, które oznaczało 'krzyż'. 
David I of Scotland
www.en.wikipedia.org
Legenda głosi, że w 1127 roku, kiedy król David I polował w lasach na zachód od Edynburga w czasie trwania Uczty Krzyża (the Feast of the Cross), został zrzucony z konia po tym jak zwierzę przestraszyło się samca jelenia. 
Według pewnej odmiany tej historii, galopujące zwierzę nie ugodziło króla gdyż wystraszyło się cudownego wyglądu krzyża zstępującego z nieba lub światła słonecznego odbijającego się od krzyża, który nagle pojawił się pomiędzy porożami jelenia. 
W podzięce za ocalenie życia David I ufundował Holyrood Abbey w miejscu, na którym miał miejsce cud, w roku 1128.


W ciągu tych wszystkich stuleci klasztor pełnił różne zadania. Wielokrotnie był odbudowywany, po czym za kilka lat znów ulegał zniszczeniu. W XIV wieku był rezydencją królewską, gdzie podpisano porozumienie (treaty), na mocy którego zakończono pierwszą wojnę o niepodległość Szkocji (the First War of Scottish Independence). 
W Holyrood Abbey odbyło się pięć koronacji (coronation), trzy królewskie śluby (wedding), miały tu również miejsce narodziny (birth) oraz pogrzeby (burial) (aż 10). 

Dziś niestety Holyrood Abbey to tylko ruiny i lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Piękne szkockie miejsce, popadające w coraz większą ruinę. 


www.flickr.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz