niedziela, 1 marca 2015

St. David's Day czyli slów kilka o patronie Walijczyków

Dziś jest dzień świętego Dawida, patrona Walii. Stąd też w naszym kalendarzu widnieje żonkil (daffodil), który jest symbolem Walijczyków. 
Flaga świętego Dawida

Święty Dawid (a w języku walijskim Dewi) żył w VI wieku i urodził się w St David's, które ówcześnie nosiło nazwę Manevii. Według legendy był synem wodza Santy z Cardigan i Nony, jednak na temat jego życia nie zachowało się wiele informacji. Nieznany jest również dokładny rok jego śmierci. Niektóre źródła podają 1 marca 589, zaś inne początek VII wieku. Zmarł w najstarszym założonym przez siebie klasztorze (monastery, cloister, priory), a do jego grobu pielgrzymowało wielu angielskich królów. 

Dawid z Manevii
www.cerkiew.pl
Pierwszy żywot świętego został spisany około 1090 roku przez ówczesnego biskupa St David's. 

Święty Dawid początkowo był mnichem (monk, friar). W Manevii założył monaster, którego został przełożonym. W późniejszych latach przyczynił się do założenia kilku innych klasztorów, w których wprowadził bardzo surową regułę nawiązującą do tej, według której żyli mnisi Pustyni Egipskiej. 

Został arcybiskupem (archbishop) Manevii, a według legendy konsekracja odbyła w Jerozolimie do której trafił jako pielgrzym. 

W południowo-wschodniej Walii wzniesiono najwięcej świątyń jemu poświęconych. Liczne są tam również miejscowości, które noszą jego imię, między innymi obecne St David's, w którym znajduje się katedra św. Dawida. 

Patronem Walii został uznany w XII wieku, a papież Kalikst II kanonizował go w roku 1120. 

Wspomnienie świętego w kościele rzymskokatolickim oraz anglikańskim obchodzone jest w rocznicę jego śmierci a w Walii ma rangę uroczystości. 

Katedra świętego Dawida w St David's
www.pl.wikipedia.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz