sobota, 1 sierpnia 2015

Buckingham Palace

źródło
Buckingham Palace zna każdy, a przynajmniej znać powinien. Jest to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Jest to również największy pałac królewski na świecie. Symbol Wielkiej Brytanii i Londynu. Miejsce, które musi zobaczyć każdy kto odwiedza Londyn. 
źródło
Historia tego miejsca sięga średniowiecza, jednak dopiero w 1705 roku wybudowany został budynek, który stał się miejską rezydencją Księcia Buckingham - Johna Shieffielda. Funkcjonował w ten sposób do roku 1761, kiedy to król Wielkiej Brytanii Jerzy III przekształcił go w prywatną rezydencję, swoją i swojej żony królowej Charlotte. Pałac był wielokrotnie modernizowany i rozbudowywany. 

W 1837 roku został oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów. W XX wieku dobudowany został balkon, na którym w ważnych dla monarchii i brytyjczyków chwilach, pojawia się Królowa ze swoją rodziną, np. w dniu swoich urodzin. 

Obecnie, Pałac Buckingham jest zarówno oficjalną siedzibą Królowej Brytyjskiej, jak również miejscem, gdzie odbywają się uroczystości państwowe oraz wszelkiego rodzaju oficjalne spotkania głów państw z Królową. 

źródło
Przed Pałacem obejrzeć można, postawiony w 1913 roku, pomnik Królowej Victorii (Queen Victoria Memorial), pierwszej monarchini, która rezydowała w Pałacu. 

W Pałacu jest aż 775 pomieszczeń, w tym: 52 sypialnie, 78 łazienek i 92 biura a korytarze mają długość 9 kilometrów. 

Jeśli chcemy wiedzieć, czy Królowa przebywa w Pałacu musimy obserwować maszt, na którym wywieszana jest flaga. Jeśli widzimy sztandar królewski na pełnej wysokości to Królowa jest w Pałacu i możemy jej wypatrywać w oknach. ;) Gdy sztandaru nie ma to i Królowej też nie ma. 


źródło
Od roku 1997 a dokładnie od daty pogrzebu Księżnej Diany Królowa wprowadziła nowy zwyczaj. Po zgonie członka rodziny królewskiej na Pałacu podnosi się Union Jack do połowy masztu. 

W sierpniu i wrześniu, gdy Królowa przebywa na wakacjach, można zwiedzić apartamenty Pałacu Buckingham. A codziennie (od kwietnia do lipca) o 11:30 czasu lokalnego przed Pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty, w pozostałych miesiącach - co drugi dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz