sobota, 31 stycznia 2015

Belfast Castle

Ci, którzy zajrzeli do mojego kalendarza (można go nadal pobrać >>>TU<<<) i wydrukowali zapewne wiedzą jakie zdjęcie jest w styczniu. To Belfast Castle. Informując Was o kalendarzu obiecałam również, że co miesiąc będę Wam przedstawiać jeden z zabytków Wielkiej Brytanii. Zaczniemy od zamku w Belfaście. 



Zamek położony jest na zboczu góry (mountainside) Cavehill na wysokości około 120 mnpm. Jest symbolem miasta widocznym z każdego miejsca w mieście.



Zamek (castle) został wybudowany od koniec XII wieku (century) przez Normanów (w miejscu gdzie obecnie znajduję się centrum miasta (town centre, AmE - downtown)) jako drewniana budowla. Został przeniesiony w roku 1611 już jako budowla kamienno-drewniania. W zamku mieszkał Sir Arthur Chichester (baron Belfastu). W roku 1708 zamek spłonął (burn down) doszczętnie.



Zamek został odbudowany (reconstructed), jednak nie w miejscu, w którym został wzniesiony w XII wieku. Został przeniesiony na przedmieścia (suburb) miasta, na wzgórza Cavehills. W latach 1811-1870 trwała jego odbudowa. Charles Lanyon wraz z synem zaprojektowali zamek a inwestycji podjął się baron George Chester. Po śmierci barona i kryzysie finansowym rodziny, zamek dokończył Anthony Ashley-Cooper (hrabia Shaftesbury). Syn hrabiego dokończył budowę zamku i oficjalnie zaprezentował go w roku 1934. Po 40 latach od momentu zakończenia budowy zamku dokonano jego renowacji (renovation). Podczas dziesięcioletniej renowacji zamku wydano na ten cel ponad 2 miliony funtów. Oficjalne otwarcie nastąpiło 11 listopada 1988 roku.

Obecnie w murach zamku znajduje się sklep z pamiątkami (shop with souvenirs) oraz restauracja (restaurant). Jest on również przystosowany do organizacji przyjęć weselnych (wedding reception). O ile nie odbywa się w zamku wesele, można go zwiedzać za darmo (for free).

Wokół zamku znajduję się park o powierzchni około 80 hektarów.

Z zamku oglądać można przepiękna panoramę miasta, uchodzącą do zatoki (bay) rzekę Lagan, kawałek Irlandii Północnej a przy dobrej pogodzie nawet wybrzeża Szkocji (Scottish coast).


www.belfastcity.gov.uk

www.news.bbc.co.uk
www.expedia.com



Więcej o zamku możecie poczytać na oficjalnej stronie --> Oficjalna strona
Jeszcze więcej informacji znajdziecie TU

Miłej lektury,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz