piątek, 13 marca 2015

superstitions in the UK

Przesądy (superstitions) mogą być definiowane jako wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami. Często wynika to ze stereotypów zakorzenionych w kulturze i tradycji danego narodu. Pozbawione są jakichkolwiek racjonalnych podstaw. 

Co Brytyjczykom przynosi szczęście a co pecha?
G O O D    L U C K

W przeciwieństwie do Polaków, Brytyjczycy cieszą się ze spotkania z czarnym kotem (black cat), który jest symbolem powodzenia. Często pojawia się na kartkach z życzeniami (greetings cards) oraz na kartkach urodzinowych (birthday cards). 

Powodzenie i szczęście przynosi także dotknięcie drewna (touch wood). Brytyjczycy dotykają i pukają w drewno aby coś stało się prawdą. 

Końska podkowa (horseshoe) jest również symbolem szczęścia, jednak musi byś umieszczona we właściwy sposób. Szczęście ucieka gdy podkowę powiesi się do góry nogami. Podkowa jest generalnie symbolem szczęścia i cechą charakterystyczną wielu kart z życzeniami.

Aby szczęścia było jeszcze więcej warto pierwszego dnia nowo rozpoczynającego się miesiąca powiedzieć "white rabbits, white rabbits white rabbits" przed wypowiedzeniem pierwszych słów tego dnia.A na jesieni łapiemy spadające liście (catch falling leaves in autumn), które przynoszą szczęście. Każdy złapany liść oznacza szczęśliwy miesiąc w następnym roku.

Szczęście przynosi także włożenie pieniędzy do kieszeni nowego ubrania (put money in the pocket of new clothes).
B A D    L U C K

Pecha przynosi oczywiście przejście pod drabiną (walk underneath a ladder) oraz stłuczenie lusterka (break a mirror) i to aż na siedem lat. Przesąd ze stłuczonym lusterkiem ma związek jeszcze z czasami antycznymi, kiedy to lustro było uważane za narzędzie boga.

Nieszczęście przynosi również jedna sroka (one magpie), natomiast już dwie, trzy itd przynoszą szczęście. Rozłożenie parasola w drzwiach (open an umbrella in doors) jest również symbolem pecha i nieszczęścia. Nie kładziemy również nowych butów na stole (put new shoes on the table). Minięcie kogoś na schodach (pass someone on the stairs) również wróży nam pecha. 

Sól, rozsypana sól (spill salt) to też nieszczęście, jednak jest sposób na zneutralizowanie tego pecha. Wystarczy zebrać rozsypaną sól i rzucić ją przez ramię. Odgonimy w ten sposób pecha.

Numer 13 jest ogólnie pechowy dla Brytyjczyków, a piątek 13-tego to już w ogóle pech. Piątek jest uważany za pechowy dzień, ponieważ tego dnia Jezus został ukrzyżowany.

A Wy jesteście przesądni?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz