wtorek, 17 marca 2015

St. Patrick's Day czyli slów kilka o patronie Irlandczyków

Krzyż Świętego Patryka
Znany na całym świecie Święty Patryk to patron Irlandczyków, którzy 17 marca mają swoje święto. Jest to dzień wolny dla mieszkańców Irlandii Północnej, Irlandii, Nowej Fundlandii, Labradoru oraz Montserratu. Święty Patryk jest patronem nie tylko Irlandii ale także Nigerii. Na zachodzie uważany jest za patrona fryzjerów, kowali, bednarzy, górników, upadłych na duchu, inżynierów oraz za opiekuna zwierząt domowych.
www.vinisfera.pl
Święty Patryk był biskupem Irlandii żyjącym na przełomie czwartego i piątego wieku. Urodził się w 385 roku (niektóre źródła podają 389) w mieście, które najprawdopodobniej położone jest na terenie dzisiejszej Walii. Patryk pochodził z rodziny kapłańskiej, jego ojciec był diakonem (deacon) a dziadek - kapłanem (priest). W wieku szesnastu lat został uprowadzony i sprzedany w niewolę Irlandczykom, dla których pracował jako pasterz przez sześć lat. Po tym okresie udało mu się uciec do Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Po tym wydarzeniu chciał wrócić do ojczyzny, jednak usłyszał wezwanie od Jezusa, żeby wrócił do Irlandii i tam głosił wiarę w Chrystusa. Swoją działalność misyjną (missionary activity) rozpoczął w 431 roku, a rok później został biskupem. Wtedy powrócił do Irlandii. Jego praca doprowadziła do ewangelizacji środkowej, północnej i zachodniej części wyspy. Wprowadził również zorganizowaną formę działalności kościelnej. Założył wiele kościołów. Swoje życie prowadził w bardzo surowy sposób podczas którego zasłynął z wielu cudów. Zmarł prawdopodobnie w 461 roku w Armagh. 

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy (day off), świętem narodowym i religijnym Irlandczyków. Największą tradycją związaną z obchodami tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, która jest kolorem narodowym nawiązującym do trawiastego krajobrazu wyspy i która symbolizuje koniczynę (shamrock) przypisywaną świętemu Patrykowi. Legenda głosi, że za pomocą trójlistnej koniczyny Święty Patryk wyjaśnił istotę Świętej Trójcy pierwszym irlandzkim chrześcijanom. Nie mogli oni zrozumieć jak to możliwe, że trzy Osoby Boskie są jednym Bogiem.

W wielu miastach Irlandczycy organizują festyny i parady (parades).
17 marca jest dniem śmierci Świętego Patryka, stąd też właśnie tego dnia wspomina się co roku jego życie i dokonania. 


Prawdopodobne miejsce pochówku Świętego PatrykaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz