wtorek, 31 marca 2015

some words about Easter

Dziś moja kolej na wpis blogowy w ramach akcji blogerów - Znajdź wielkanocne jajeczko. Zapowiadałam Wam tą akcję w tym wpisie. Jest to mój pierwszy wpis na blogu dotyczący Wielkanocy, dlatego też przybliżę Wam słownictwo i tradycje związane z Wielkanocą w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Słowem wstępu...

W poniższym tekście ukryte zostało jajeczko, czyli słówko nie pasujące do reszty tekstu. Waszym zadaniem jest odnaleźć to jajeczko i po zebraniu wszystkich odnalezionych jajeczek na pozostałych blogach - wpisać je w odpowiednich polach w ankiecie dostępnej TUTAJ (można ją wypełniać do 05 kwietnia). Jeśli nie udało Wam się odwiedzić wszystkich blogów, zajrzycie do naszego rozkładu jazdy dostępnego TUTAJ
Szczegóły akcji wraz z regulaminem konkursu znajdują się na blogu kulturowojezykowi.wordpress.com. Na najwytrwalszych czekają super nagrody ufundowane przez Wydawnictwo PONS oraz przez blogerów biorących udział w akcji. 
Cztery najważniejsze dni w roku...


Źródło
Święta Wielkanocne (Easter) to najważniejsze święta dla Chrześcijan (Christians). Wielkanoc w Wielkiej Brytanii ma swój początek długo przed przybyciem Chrześcijan. Wielu teologów twierdzi, że Wielkanoc (Easter) pochodzi od imienia anglosaskiej bogini świtu i wiosny - Eostre.


Wielkanoc obchodzi się w różnym czasie każdego roku, pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia i jest zakończeniem Wielkiego Postu (the Lent) trwającego 40 dni. 


Obchody Wielkanocy rozpoczyna Wielki Czwartek (Maundy Thursday), kiedy chrześcijanie upamiętniają Ostatnią Wieczerzę (Last Supper), podczas której Jezus obmył stopy swoim Apostołom i ustanowił Eucharystię. 
Słowo "Maundy" pochodzi od francuskiego słowa 'mander' czyli 'polecać'. "Miłujcie się wzajemnie jak ja Was umiłowałem" - te słowa wypowiedział Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy i to było to polecenie. Tego dnia Królowa bierze udział w uroczystości, podczas której zbierane są gorzkie pieniądze dla zasłużonych seniorów brytyjskich.  Żródło
Kolejnym dniem obchodów Wielkanocy jest Wielki Piątek (Good Friday). Chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie (crucifixion) Chrystusa. Jest to dzień żałoby i medytacji w kościołach, jest to jedyny dzień w roku podczas którego nie odprawia się Mszy Świętej. Niektórzy ludzie nazywają ten dzień God's Friday lub Holy Friday. Tego dnia Brytyjczycy zajadają się Hot Cross Buns. Są to małe drożdżowe bułeczki zawierające rodzynki lub żurawinę i czasami posiekane kandyzowane owoce. Przed pieczeniem bułeczki nacina się aby po upieczeniu wypełnić te miejsca lukrem. Źródło
Wielka Sobota (Holy Saturday) obrazuje pełny dzień śmierci Jezusa. Jest to ostatni dzień Wielkiego Postu. Wieczorem w kościołach odbywa się uroczysta Msza Święta. Następnego dnia o świcie sprawowana jest najważniejsza Msza w ciągu roku. 

Niedziela i Poniedziałek pełne są pisanek (Easter Egg), kurczaczków (chicks), zajączków (bunnies) i baranków (lambs). W te dni nie brakuje radości, uśmiechu a każdy z nas obserwuje przyrodę budzącą się do życia po długiej zimie.Czas na KONKURS!

Aby wziąć w nim udział należy: 

 • Odpowiedzieć na pytanie: 


          Jaka tradycja Wielkanocna w Wielkiej Brytanii jest dla Ciebie najciekawsza i dlaczego? 

 • Odpowiedzi zostawić w komentarzu wraz z imieniem i adresem e-mail.  

Na Wasze komentarze czekam do 05 kwietnia do godz 23:59. Ogłoszenie wyników 10 kwietnia na blogu. 

Osoba, której odpowiedź będzie najciekawsza otrzyma nagrodę (Angielski na Wyspach) ufundowaną również przez Wydawnictwo PONS. 
Ponadto dla każdego czytelnika akcji blogerów językowo-kulturowych Wydawnictwo PONS przekazuje rabat w wysokości 20% na hasło 20PROJAJECZKO podczas zakupów w sklepie internetowym. Kod rabatowy jest ważny do 06 kwietnia.
        Good luck!

2 komentarze:

 1. nikt tu nie powalczył o nagrody? Skandal. Dodam tylko, że jajeczko odnalazłam i czekam na wyniki, znaczy się na to słówko, bo chyba już mozna napisać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ewo :) o nagrody walczą dwie osoby :) Jedna z odpowiedzi została udzielona tutaj na blogu a grugą dostałam na maila. Dlaczego nie widać tej pozostawionej na blogu? Dostawałam od moich Czytelników informacje, że nie mogę zamieścić anonimowo komentarza. Zmieniłam więc system komentarzy. Odpowiedzi mam jednak zachowane, proszę się nie martwić. Wyniki będą jutro.

   Wszystkie osoby poszukujące jajeczek odnalazły prawidłowo moje jajeczko. Było nim słówko GORZKIE :)

   Usuń